Co oznaczają takie wyniki badań przy Hashimoto?

Witam serdecznie Mam Hashimoto i mimo brania EUTHYROX 75 objawy niedoczynności (zmęczenie, tycie, uczucie zimna ...) nadal dają się we znaki. Pisałam już tutaj, ale nie otrzymałam odpowiedzi. TSH 2.95 Zlecono mi dodatkowe badania (testosteron, kortyzol, wit d) i tylko prolaktyna wyszła wyższa 558.7 mIU/I norm. 102.0-496 Test czynnościowy Prolaktyna 889.7 mIU/I Prolaktyna po MCP 6943.0 mIU/I Czy powinnam zażywać lek na obniżenie prolaktyny, czy zgodnie z zaleceniem lekarza nic nie robić? Bardzo proszę o jakąkolwiek odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Prawidłowo, że wykonuje Pani kontrolnie badania hormonów tarczycy, a także innych wskaźników, wpływających na pracę tego gruczołu.

Przy chorobie Hashimoto, czyli autoimmunologicznej chorobie zapalnej tarczycy, bardzo często, pomimo prawidłowych wyników TSH i Ft4, występują typowe dla tej choroby dolegliwości. Objawami takimi są przede wszystkim: ciągłe uczucie zimna, suchość skóry, problemy z wagą, wypadanie włosów, czy nieregularne miesiączki.

Z przedstawionych przez Panią wyników badań, można by wywnioskować, że wszystkie parametry wystąpiły w przyjętych zakresach norm, z wyjątkiem prolaktyny. Można by stwierdzić, że cierpi Pani na hiperprolaktynemię, czyli podwyższony poziom prolaktyny. Hormon ten produktowy przez przysadkę mózgową i wpływa na wiele ważnych funkcji w organizmie. Jej nadmiar może być spowodowany niedoczynnością tarczycy, ciążą, przyjmowaniem niektórych leków, czy guzami przysadki mózgowej.

Do głównych objawów nadmiaru prolaktyny, można zaliczyć: nieregularne cykle menstruacyjne, bóle głowy, zmęczenie, a także obniżone libido.

Z racji odległości, trudno jest określić dokładną przyczynę hiperprolaktynemii oraz najskuteczniejszą metodę leczenia tego stanu. Proponujemy Pani ponowną wizytę u lekarza endokrynologa, aby określił dokładnie rodzaj kuracji oraz sposób przyjmowania leków, aby móc obniżyć taki poziom prolaktyny. Wyrównanie wartości tego hormonu na pewno wpłynie korzystnie na Pani stan zdrowia oraz samopoczucie.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/prolaktyna

https://portal.abczdrowie.pl/podwyzszona-prolaktyna-funkcje-normy-przyczyny-leczenie

https://zdrowie.parenting.pl/objawy-hiperprolaktynemii

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.