Dlaczego mam wysoki poziom prolaktyny?

W badaniu w fazie lutealnej cyklu wyszedł mi wysoki poziom prolaktyny (747 mIU/l). Badanie robiłam w zalecanych godzinach (8.30), trzymałam się zaleceń odnośnie wstrzymania się od stosunku, niedrażnienia piersi itp. Dopiero jednak po otrzymaniu wyników sprawdzając przyczyny podwyższonego poziomu prolatyny dowiedziałam się, że podnosi ją wysiłek fizyczny. Czy tak wysoki poziom hormonu może być spowodowany intensywnym treningiem wykonanym na wieczór przed badaniem?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że wykonała Pani badanie poziomu prolaktyny według zaleceń lekarza. To istotne badanie, gdyż hormon ten wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Nie napisała Pani, czy odczuwa aktualnie pewne konkretne dolegliwości, gdyż każde wahanie hormonu może powodować różne objawy.

Nadmiar prolaktyny zwany hiperprolaktynemią to częste zjawisko zwłaszcza wśród kobiet młodych. Prolaktyna jest hormonem wytwarzanym przez przysadkę mózgową, a jej stężenie może wahać się w różnych wartościach w zależności od dnia cyklu płciowego. Natomiast na zwiększenie poziomu tego hormonu może wpływać wiele czynników, takich jak: stany fizjologiczne (ciąża), stosowanie niektórych leków, guzy przysadki mózgowej, niewystarczająca długość snu, czy wzmożony wysiłek fizyczny.

Do głównych objawów hiperprolaktynemii można zaliczyć: zaburzenia miesiączkowania, spadek libido, niepłodność, czy ból piersi.

Prawdopodobnie przyczyną zwiększonego poziomu prolaktyny w surowicy krwi był wysiłek fizyczny. Proponujemy jednak konsultację z lekarzem ginekologiem, aby ocenił dokładnie Pani wynik badania. Możliwe, że badanie hormonu trzeba będzie powtórzyć w niedalekiej przyszłości.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/prolaktyna

https://portal.abczdrowie.pl/podwyzszona-prolaktyna-funkcje-normy-przyczyny-leczenie

https://zdrowie.parenting.pl/objawy-hiperprolaktynemii

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.