Zapytaj lekarza

7 4 2 , 0 8 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co może oznaczać taka wysoka wartość?

Otrzymałam wynik prolaktyny (PRL) 687. Wartość referencyjna u kobiet: 102-496. Co może oznaczać taka wysoka wartość (687)? Badania były robione kilka dni przed miesiączką, nie mam żadnych zaburzeń w miesiączkowaniu, bóli, nieregularności itp.
KOBIETA, 29 LAT 2 miesiące temu

Nieregularne miesiączki

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

wysoki poziom prolaktyny może świadczyć o hiperprolaktynemii. Pojawia się ona w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Do większego stężenia prolaktyny może dojść także w wyniku stresu, wzmożonego wysiłku fizycznego czy też podczas kuracji niektórymi lekami (głównie lekami antydepresyjnymi i innymi, które oddziałują na układ nerwowy).

Hiperprolaktynemia występuje również w przypadku guzów przysadki mózgowej oraz towarzyszy niedoczynności tarczycy.

Objawiać się może ona nie tylko zaburzeniami miesiączkowania (skąpe i rzadko występujące miesiączki), ale też bólami głowy, zaburzeniami widzenia, bolesnym współżyciem lub obniżeniem libido. Ponadto chorzy narzekają na przyrosty masy ciała, zmęczenie i rozdrażnienie.

Aby obniżyć poziom prolaktyny należy udać się do lekarza, który zaleci odpowiednie leczenie farmakologiczne.

Pytania o poziom prolaktyny pojawiały się już w naszym serwisie. Oto niektóre z nich: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-wysoki-poziom-prolaktyny-moze-samoistnie-opasc, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jaki-wplyw-na-organizm-ma-wysoki-poziom-prolaktyny, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-byc-przyczyna-wysokiego-poziomu-prolaktyny-25-53-ng-ml.

Więcej o wysokim poziomie prolaktyny przeczyta Pani w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/wysoka-prolaktyna-objawy-skutki-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy