Jak się postępuje przy wysokiej prolaktynie?

Niedawno okazało się, że mam podwyższoną prolaktynę po obciążeniu az 30 razy. Od 1,5 roku starmay się o drugie dziecko. Dostałam leki na obnizenie, ale nadal nic. Ppomocy..

Redakcja abcZdrowie

Witam,

podwyższony poziom prolaktyny określany również hiperprolaktynemią to dosyć częsty problem, który powoduje problemy z zajściem w ciążę.

Leczenie uzależnione jest przede wszystkim od przyczyny takiego stanu. Czasem bowiem zbyt wysoki poziom prolaktyny jest skutkiem zażywania niektórych leków i wówczas wymaga to ich odstawienia. W innych przypadkach hiperprolaktynemia może mieć związek z niedoczynnością tarczycy, gruczolakiem przysadki mózgowej, niewydolnością wątroby lub nerek oraz innymi chorobami.

Podejrzewam, że znaleźli Państwo przyczynę, z powodu której przyjmowane są leki. Na efekty jednak trzeba chwilę poczekać. Wspomina Pani, iż badanie wykonane było niedawno, stąd domniemam dosyć krótki okres leczenia. Proszę uzbroić się w cierpliwość, a w przypadku gdyby dotychczasowe leczenie nie przynosiło rezultatów, proszę ponownie udać się do lekarza i porozmawiać o możliwości zmiany leków.

Więcej na ten temat przeczyta Pani pod linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/hiperprolaktynemia-przyczyny-objawy-diagnostyka-leczenie.

Pomocna może również okazać się odpowiedź naszego specjalisty: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-dlugo-trwa-leczenie-hiperprolaktynemii.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.