Jak długo trwa leczenie hiperprolaktynemii?

jak dlugo trwa leczenie hiperprolaktynemi czy do czasu zajscia w ciaze trzeba brac tabletki cały czas? Czy jest ryzyko gdy przestane brać dostinex prolaktyna wzrosnie? szybko?

Witam Panią,

Wszystko zależy od jej przyczyny (hiperprolaktynemia czynnościowa, prolactinoma, itd.). Leczenie często jest długoterminowe, a wzrost stężenia może nastąpić po odstawieniu leku (niekoniecznie szybko). W przypadku prolactinoma dąży się do zmniejszenia stężenia PRL, a w momencie zajścia w ciążę leczenie zwykle się odstawia, chyba, że istnieją przesłanki, do jego kontynuacji. Bromokryptyna i kabergolina (Dostinex) są dość bezpieczne w ciąży. Proszę udać się do endokrynologa, który po zapoznaniu się z Pani historią choroby powie jak powinna Pani postąpić.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz