Wyniki TSH, progesteronu i prolaktyny a starania o dziecko

wykonałam w 21 dniu cyklu badanie tsh wynik 2,05 norma 0,35-4,94 progesteron wynik 13,0 norma 1,2-15,9 prolaktyna 33,68 norma 1,39-24,20 prosze o odpowiedź czy te wyniki są prawidłowe,i co może być przyczyną wysokiej prolaktyny,staram sie o dziecko, wizytę u ginekologa mam za 2 tygodnie

Dzień dobry,

Ma Pani zbyt wysokie stężenie prolaktyny we krwi, co może być przyczyną niepowodzeń w zajściu w ciążę. Przyczyny tego stanu (hiperprolaktynemii) mogą być różne (w ciąży również stężenie wzrasta), choć bardzo prawdopodobne, że jest to hiperprolaktynemia czynnościowa. (do potwierdzenia warto wykonać test z metoclopramidem, w którym nadmierny > 6-krotny wzrost stężenia PRL potwierdzi rozpoznanie). W przypadku objawowej hiperprolaktynemii czynnościowej wskazane jest leczenie lekami dopaminergicznymi przez okres 3-6 miesięcy. Proszę skonsultować się z lekarzem. Przed podejmowaniem jakichkolwiek kroków diagnostyczno-terapeutycznych niezbędny jest dokładnie zebrany wywiad oraz badanie fizykalne.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz