Badania hormonalne w związku z wtórnym brakiem miesiączki

Witam. Od roku leczę sie w związku z wtórnym brakiem miesiączki. W zeszłym roku między styczniem a pażdziernikiem miesiączka wystąpiła 3razy. Od pazdziernika brałam duphaston oraz 3 mc luteine. W czasie kuracji miesiączka była prawidłowa. Po zakończeniu kuracji jeszcze 1 miesiąc miesiączka utrzymywała się, w kolejnym wystąpło tylko nieznaczne plamienie. Po badaniu prolaktyny : prolaktyna 4,2 , Prolaktyna 1h po MTC 106,0 . Czy to dobrze ? wizytę u lekarza mam za 2 tyg i się bardzo martwię.

Dzień dobry,

Ponad 6 krotny wzrost stężenia prolaktyny w teście z metoclopramidem świadczy o hiperprolaktynemii czynnościowej, która może być przyczyną zaburzeń cyklu. Jeśli hiperprolaktynemia jest objawowa, to w leczeniu powinno się zastosować leki dopaminergiczne przez 3-6 mies. i po tym okresie ocenić skuteczność leczenia oraz podjąć decyzję o jego zakończeniu lub w razie potrzeby kontynuacji terapii.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz