Hashimoto i podwyższona prolaktyna

Zdiagnozowano u mnie Hashimoto rok temu. Miesiączkuję co drugi miesiąc. Prolaktynę miałam 4krotnie podwyższoną 3 miesiące temu (brałam wówczas Euthyrox N25). Endokrynolog zwiększył mi dawkę euthyroxu do 50mg, w badaniu prolaktyna już tylko 2 krotnie podwyższona. Mam wykonać padanie poziomu prolaktyny po zażyciu Metoclopramidu w celu wykrycia gruczolaka przysadki mózgowej. Czy to badanie jest wiarygodne? I czy ten lek to wykaże? Dziękuję za odpowiedź.

Dzień dobry,

Tak w Pani przypadku wskazane jest wykonanie testu z Metoclopramidem, które można przeprowadzić w warunkach ambulatoryjnych. Badanie jest wiarygodny. Prawidłowy wzrost stężenia PRL po Metoclopramidzie wynosi od 2 do 6 razy. Jeśli przekracza 6 krotność wyjściowego stężenia PRL to mówimy o hiperprolaktynemii czynnościowej. Jeśli stężenie PRL po Metoclopramidzie nie wzrasta lub wzrasta do 2 razy, to podejrzewamy autonomiczne wydzielanie PRL, co nakazuje nam wykonać hormonalną ocenę funkcji przysadki, ocenę pola widzenia oraz w MRI przysadki.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz