Hashimoto, zaburzenia miesiączkowania i mlekotok

Witam. Choruję na Hashimoto, miesiączkuję co drugi miesiąc, mam mlekotok ( córka ma 14 lat, karmiłam ją 2 i pół roku piersią). Lekarz przepisał mi Bromergon. Czy leczenie laktacji Bromergonem jest bezpieczne? Czytałam, że zanotowano dwa zgony po stosowaniu tego leku.

Dzień dobry,

Leczenie bromergonem jest bezpieczne, aczkzolwiek może wiązać się z dość nieprzyjemnymi działaniami niepożądanymi zależnymi od dawki leku. Mam nadzieję, że określiła Pani przed leczeniem stężenie PRL we krwi. A jeśli była podwyższona, to był wykonany test z metoclopramidem celem określenia, czy hiperprolaktynemia jest czynnościowa, czy może być wywołana przez gruczolaka przysadki. Jeśli prolaktyna była bardzo wysoka należałoby sprawdzić inne hormony tropowe przysadki, wykonać ocenę pola widzenia i MRI przysadki. Jeśli jest to hiperprolaktynemia czynnościowa, to leczenie bromokryptyną zaleca się przez 3-6 miesięcy i wówczas dokonuje się oceny skuteczności leczenia.

Serdecznie pozdrawiam.

Marek Derkacz