Poziom prolaktyny a możliwość wystąpienia gruczolaka

Witam, badając poziom prolaktyny z obciążeniem otrzymałam takie wyniki: Prolaktyna na czczo (bez euthyroxu, o jednej herbacie z cukrem, krew pobrana dwie godz po przebudzeniu)78,67 ng/ml (norma 5,18-26,53). Prolaktyna z krwi pobranej godz po zażyciu metoclopramidu 150,69 ng/ml. Czy wynik wskazuje na gruczolaka przysadki mózgowej? Dziękuję za odpowiedź.

Dzień dobry,

Test powinien zostać wykonany na czczo (bez wypicia herbaty z cukrem). PRL powinna zostać oznaczona po 1 i 2 h, a więc nie wiadomo o ile wzrasta Pani PRL po 2 h. Wyniki które Pani przedstawia wskazują na możliwość obecności prolactinoma, jakkolwiek test powinien zostać powtórzony i wykonany zgodnie z zaleceniami - rano na czczo - PRL 0', 1 h i 2 h po przyjęciu metoclopramidu. Jeśli wzrost PRL będzie poniżej 2 x w porównaniu z PRL wyjściową, to należy wówczas ocenić pole widzenia i wykonać MRI przysadki.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz