Wysoki poziom prolaktyny i kortyzolu u mężczyzny

Pytanie do endokrynologa, wysoka prolaktyna. Jestem meżczyzna, Zrobione badania hormonalne, mam podwyzszona prolaktyne norma 2.1-17.7 ng/ml a wynik to 21.66, oraz kortyzol w gornej granicy norma 6.7-22.6 ug/dl a wynik 22.3. Reszta wynikow morfologa, ob, TSH, Estardiol, progesteron, testosteron w normach. Jaki moze byc powów? jakie dalsze wykonac badania lub zalecenia? Objawy - celulit u meszczyzny, brak libido, sennosc i brak checi do czegokolwiek.

Dzień dobry,

Powinien Pan wykonać test z Metoclopramidem. W teście z Metoclopramidem powinno się oznaczyć stężenie PRL we krwi wyjściowo PRL 0' oraz po 60 i 120 minutach od połknięcia tabletki. Wzrost prawidłowy to wzrost 2-6 krotny w odniesieniu do stężenia wyjściowego.Powinien Pan oznaczyć sobie stężenie ACTH rano we krwi, warto rozważyć test hamowania 1 mg Dexamethazonu. Dlatego warto, aby zgłosił się Pan do endokrynologa, który zbada Pana i zleci wszystkie potrzebne badania. Zgłaszane przez Pana objawy mogą jak najbardziej wynikać z zaburzeń hormonalnych.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz