Podwyższony poziom kortyzolu u 25-latka

Witam,' chciałbym spytać endokrynologa o czym świadczy wynik kortyzolu 26 ng, (norma od iluś tam do 20 ng). Czy to może być gruczolak przysadki czy może jednak od stresu nieco podwyzszony wynik wyszedl. ?

Dzień dobry,

Stres może być przyczyną podwyższonego stężenia kortyzolu. Jakkolwiek "dmuchając na zimne" warto pokazać się endokrynologowi, który po zbadaniu Pana w razie potrzeby zleci test hamowania z Dexamethazonem. Warto również oznaczyć ACTH rano na czczo.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz