Co oznacza dwukrotnie wyższy poziom kortyzolu i androstendionu?

Dzień dobry Chciałam zapytać czy ponad dwukrotnie wyższy poziom kortyzolu i androstendionu jest normalny jeśli test hamowania deksametazonem obniżył kortyzol? Pozdrawiam

Dzień dobry,

Proszę na wszelki wypadek oznaczyć ACTH - najlepiej w przyszpitalnym laboratorium. Teoretycznie prawidłowe hamowanie w teście z 1 mg Dexamethazonu wyklucza zespół Cushinga, ale wynik 2 x powyżej normy budzi już podejrzenia, aczkolwiek jak pokazuje codzienność, jakość badań w niektórych sieciowych laboratoriach pozostawia wiele do życzenia... Na przykład pobrana na ACTH próbka musi być bardzo szybko zabezpieczona lub poddana oznaczeniu. Jeśli postoi w temperaturze pokojowej 10 minut, to wynik będzie zupełnie niediagnostyczny. Okres półtrwania ACTH jest bardzo krótki - minuty i jeśli próbka nie zostanie odpowiednio zabezpieczona lub oznaczona, wynik będzie niemiarodajny, bo ACTH się rozłoży i stężenie hormonu będzie zaniżone. . W swojej praktyce spotkałem się z wynikiem kortyzolu 3 x powyżej normy i ACTH poniżej - wyniki typowe dla zespołu Cushinga w przebiegu gruczolaka nadnerczy. W trakcie diagnostyki szpitalnej okazywało się, że wyniki były zupełnie prawidłowe, a w nadnerczach w KT nie było żadnej zmiany. Proszę porozmawiać ze swoim lekarzem, bo w Pani przypadku należy brać pod uwagę zarówno obraz kliniczny - wynik badania fizykalnego i wywiad chorobowy, w korelacji z innymi wynikami. Lekarz z pewnością poinformuje Panią, czy istnieje konieczność poszerzania diagnostyki, czy można test hamowania 1 mg DXM uznać za całkowicie diagnostyczny. W razie wątpliwości zaleci powtórzenie badań (przed wizytą może Pani wykonać oznaczenie ACTH w przyszpitalnym laboratorium i pokazać lekarzowi), ewentualnie zleci wykonanie badań obrazowych.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz
ENDOKRYNOLOG
DIABETOLOG
specjalista chorób wewnętrznych