Poziom kortyzolu po hamowaniu stosowanymi lekami

Proszę o interpretację wyników.Kortyzol rano 40.93 ug/dl.Kortyzol po hamowaniu 1 tab.dexometazonu 7,9 ug/dl.Acth 80 pg/ml.Tk głowy bez guza przysadki.Tk jam.brzusz.Nadnercze prawe zmiana ogniskowa hypodesyjna 9 mm, nadnercze lewe kształtne,nieznacznie grubsze odcinkowo.Czy z wyników może wynikać ,że mam ektopowy zespół Cushinga, gdzie wysokie acth jest wydzielane przez guz umiejscowiony np.w płucu.Czy powinnam starać się o kartę pacjęta onkologicznego i czy ten stan nie zagraża mojemu zdrowiu.

Witam Panią,

Z uwagi na nieprawidłowe wyniki badań wymaga Pani diagnostyki szpitalnej/ Kortyzol jest za wysoki, nie hamuje Pani również w teście. Powinna mieć Pani wykonane CT z kontrastem w protokole nadnerczowym celem dokladnej oceny zmian w nadnerczach. Konieczne również będzie wykonanie dodatkowych badań, m.in. oznaczenie kortyzolu z dobowej zbiórki moczu, ocena stężenia androstendionu, DHEA-S itd. Wysokie ACTH może wynikać z jego ektopowego wydzielania, aczkolwiek jest to sprawa dosyć rzadka. Celem oceny przysadki lepiej wykonać MRI niż CT, w CT mikrogruczolak przysadki może być niewidoczny, jeśli jest bardzo mały ( a mikrogruczolaki są częstą przyczyną choroby Cushinga).

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz