Co może oznaczać za niskie ACTH przy nieco podwyższonym kortyzolu?

Co może oznaczać za niskie acth [4,37 pg/ml (n: 7,2-63,30)] przy nieco podwyższonym kortyzolu [20,12 ug/dl (n: g. 7-10: 6,2-19,4)] (pobranie krwi wykonano o g. 9 rano, 2,5 h po przebudzeniu, zaś krew została zbadana przez lab. następnego dnia)? Dodam, że mam hashimoto i niedoczynność tarczycy. Podejrzewano u mnie zespół Cushinga, ale niskie acth chyba to wyklucza? Ponadto w usg nadnerczy nie było nieprawidłowości. Wiem oczywiście, że to pytanie do lekarza - ale do wizyty zostało 2 tygodnie.

Witam Panią,

Niskie ACTH niestety nie wyklucza zespołu Cushinga, a jedynie chorobę Cushinga, która od zespołu różni się tym, że źródłem hiperkortyzolemii jest nadmierne wydzielanie ACTH najczęściej przez mikrogruczolak przysadki. Niskie ACTH przy podwyższonym stężeniu porannego kortyzolu może wskazywać na nadnerczową przyczynę choroby. Niestety jeśli chodzi o ocenę nadnerczy, to usg wykrywa tylko większe zmiany, a małe gruczolaki mogą być w tym badaniu niewidoczne, dlatego badaniem z wyboru jest tomografia komputerowa nadnerczy, najlepiej od razu z kontrastem, Wszystko zależy od tego ,czy ma Pani kliniczne objawy zespołu Cushinga. Jest jeszcze jedna możliwość (zakładając, że nie ma Pani klinicznych cech zespołu Cushinga). Niskie ACTH wynika z niewłaściwego przechowania próbki - ACTH ulega dość szybkiemu rozkładowi, jeśli próbka nie zostanie odpowiednio zabezpieczona, a poziom kortyzolu u Pani jest tylko nieznacznie podwyższony, co często zdarza się np. w stresie u zdrowych osób. Proszę na spokojnie zaczekać na wizytę. Wymaga Pani dokładnego zbadania, co umożliwi postawienie trafnej diagnozy. Niewykluczone, że lekarz zaleci jeszcze dodatkowe testy.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz