Jakie jest postępowanie przy łagodnym przeroście nadnercza lewego i podwyższonym poziomie kortyzolu?

Witam Jakie jest postępowanie przy łagodnym przeroście nadnercza lewego i podwyższonym poziomie kortyzolu?. Czy badanie przysadki miałoby sens w tym przypadku MR przysadki?. Czy próba hamowania może być tym przypadku bardzo pomocna?. Pozdrawiam. Bardzo dziękuje za odpowiedź.

Aleksander Ropielewski

Na pewno należy zacząć od badania poziomu ACTH i na jego podstawie podjąć decyzję o wykonaniu MR przysadki mózgowej. Dopiero po ustaleniu czy jest to nadczynność pierwotna, wtórna czy też pochodząca z guza autonomicznego można będzie podjąć decyzję czy próba hamowania ma sens.

Z wyrazami Szacunku
lek. Aleksander Ropielewski

Witam Pana,

Wszytko zależy od stężenia kortyzolu. Nadmiar kortyzolu może prowadzić do rozwoju zespołu Cushinga, co nie pozostaje bez wpływu na Pańskie zdrowie. Test hamowania Dexamethazonem jest jednym z elemntów diagnostyki hiperkortyzolemii. Warto przy okazji przed ewentualnym MR przysadki oznaczyć stężenie ACTH we krwi. Jeśli będzie obniżone, będzie to świadczyło, że przyczyną hiperkortyzolemii rzeczywiście jest przerost nadnercza, zaś w przypadku wysokiego stężenia ACTH, którego wartości przekraczałyby wartości prawidłowe koniecznie należałoby wykonać rezonans przysadki. Powinien ię Pan zgłosić do endokrynologa, który oceni Pana stan i zaleci dalsze postępowanie. Utrzymujący się nadmiar kortyzolu może prowadzić do rozwoju m.in. nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, osteoporozy itd.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz