Wyniki badania poziomu prolaktyny w surowicy i nadmierne owłosienie

Witam, ostatnio robiłam badania na prolaktynę w surowicy. Pierwszy wynik w normie, a po obciążeniu tab. MTC 32-krotny wzrost. Lekarz endokrynolog stwierdził, że nie mam czym się przejmować. Dodam, że pojawia się u mnie nadmierne owłosienie oraz objawy nadczynności tarczycy, choć wyniki są w normie. Czy powinnam skonsultować się z innym lekarzem i powtórzyć badania na tarczycę? Prolaktynę badałam w tym miesiącu, a tarczycę prawie pół roku temu. Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam.

Szanowna Pani,

Prawidłowy wzrost stężenia PRL w teście z metoclopramidem wynosi 2-6 krotność stężenia wyjściowego. Nadmierny, tj. > 6 krtotn wzrost świadczy o hiperprolaktynemii czynnościowej, a jesli ma Pani objawy, np. w postaci zaburzeń miesiączkowania, to wówczas warto rozważyć zastosowanie w leczeniu leki dopaminergiczne, np. bromokryptynę lub kabergolinę. Jesli ma Pani objawy nadczynności tarczycy, to warto przesiewowo wykonać oznaczenie TSH na czczo, a jesli będzie nieprawidłowe, to również FT3 i FT4 oraz z wynikami zgłosić się do endokrynologa. Przyczyny nadmiernego owłosienia mogą leżeć w nadmiarze androgenów lub nadwrażliwości mieszków włosowych na krążące androgeny. Warto wykonać również usg ginekologiczne w kierunku PCOS. Konieczne są dodatkowe badania po konsultacji endokrynologicznej. Sugerowałby również jeszcze powtórzenie oznaczenie PRL na czczo.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz