Poziom prolaktyny u mężczyzny a bezskuteczne starania o ciążę

Prolaktyna 37,41 ng/ml u mężczyzny czym może być spowodowana ? co zrobić aby ją zmniejszyć ? Czy może to być przyczyną bezowocnych starań o dziecko ?

Dzień dobry,

Podwyższony poziom prolaktyny u mężczyzny może wynikać z wielu czynników. Na wzrost stężenia PRL mają wpływ m.in. stres, rodzaj spożywanych pokarmów, niektóre używki (np. marihuana) i niektóre leki. Przyczyną podwyższonego stężenia PRL może być również gruczolak przysadki - prolactionma, ale w tym przypadku wartości PRL są zazwyczaj wyższe. Podwyższone stężenie PRL u mężczyzny może prowadzić do zmniejszenia popędu płciowego, zaburzeń wzwodu, niepłodności, ginekomastii i hipogonadyzmu przebiegającego ze zmniejszeniem masy mięśniowej i przerzedzeniem owłosienia płciowego. Wszystko zależy od stężenia PRL i czasu w jakim stężenie PRL jest podwyższone. W leczeniu stosuje się leki dopaminergiczne - np. bromokryptynę, ale warto wcześniej udać się do endokrynologa celem bardziej szczegółowej diagnostyki i zastosowania najbardziej optymalnego leczenia.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz