Co oznacza wynik badania prolaktyny 150 ng/ml?

Witam, zbadałam poziom prolaktyny i wyszła 150 ng/ml. Norma do 23 ng/ml. Miałam robiony rezonans magnetyczny z kontrastem , który nie wykazał gruczolaka, hormony tarczycy też w porządku. Leczę się na hiperprolaktynemie od 7 lat, wcześniej miałam gruczolaka przysadki, od 3 lat już go nie ma. Jakie mogą być przyczyny tak wysokiej prolaktyny?

Dobry wieczór,

Proszę na wszelki wypadek wykonać test z metoclopramidem. Jeśli po Metoclopramidzie stężenie PRL nie wzrośnie, albo wrośnie poniżej 2x , warto, aby ktoś jeszcze raz przeanalizował obraz MRI przysadki, być może został źle opisany,
Przyczyną może być również taka, że obecna w Pana krwi PRL jest makroprolaktyną, nie wyklucza to w pełni obecności gruczolaka przysadki, ale czyni to rozpoznanie mało prawdopodobnym, zwłaszcza wówczas, gdy zachowana jest reakcja na stymulację metoklopramidem (czyli następuje wzrost stężenie PRL od 2-6 razy.
W takiej sytuacji należy wykonać jednoczasowe badanie PRL w 2 próbkach tej surowicy, z których jedna to jej 10-krotne rozcieńczenie i druga to takie samo końcowe rozcieńczenie supernatantu tej surowicy, poddanej wcześniej działaniu 25% glikolu polietylenowego ( tzw, PEG 6000). Panie w laboratorium powinny wiedzieć o co chodzi :)

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz
ENDOKRYNOLOG
DIABETOLOG
specjalista chorób wewnętrznych