Poziom prolaktyny a konieczność wykonania rezonansu magnetycznego

Witam. Mam pyt. w sprawie prolaktyny. 15.10 robiłam badania i miałam na czczo wynik 39,52 ng/ml( dzień wcześniej byłam na ćwiczenieach). Inne wyniki to TSH 3,560 IU/ml, anty-TPO 0,29 IU/ml. 25.10 miałam badanie prolaktyny po MCP. Na czczo wynik wynosił 18,83 ng/ml po MCP 1h 246,89 ng/ml a po 2h 220,10 ng/ml. Cały czas biorę tabl. Yaz. Lekarz zaleca rezonans jednak jest to drogie badanie. Czy jest ono konieczne? Dostałam już lek Bromergon.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Do odróżnienia hyperprolaktynemii czynnościowej od przypadków hyperprolaktynemii organicznej (np. gruczolaka przysadki) służy test z metoklopramidem. W teście tym bada się poziom prolaktyny we krwi na czczo, potem podaje się doustnie 10 mg metoklopramidu w postaci tabletki i ponownie ocenia stężenie prolaktyny w próbkach krwi pobranych w 60 min testu W przypadku hyperprolaktynemii czynnościowej po 60 minutach obserwuje się ponad 6 krotne zwiększenie stężenia prolaktyny. W przypadku hyperprolaktynemii organicznej brak jest zwykle odpowiedzi na metoklopramid lub jest ona niewielka. W Pani przypadku lekarz chce wykluczyć możliwość istnienia wspomnianego na początku gruczolaka gdyż pierwsze oznaczenie poziomu prolaktyny było za wysokie. Nie mniej jednak obecne wyniki nie wskazują na tą patologię.