Podwyższony poziom prolaktyny w badaniu

Witam. Mam 34 lata. W najbliższym czasie planuję zajść w ciążę. Moje pytanie dotyczy wyników prolaktyny. Czy moje wyniki są prawidłowe? Cz mieszczą się w normie? Niepokoi mnie zwłaszcza wynik drugi, wydaje mi się, że jest za wysoki: prolaktyna na czczo - 19,23 ng/mL, prolaktyna po 1 godz. - 200.00 ng/Ml O czym ten podwyżony wynik może świadczyć? Z góry dziękuję.

34 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Stężenie prolaktyny na czczo jest prawidłowe. Zakładam, że drugie oznaczenie było wykonane 1 godzinę po obciążeniu metoklopramidem. Drugi wynik jest za wysoki i wskazuje na hiperprolaktynemię czynnościową. To stan w którym pod wpływem pewnych bodźców jak np. stres przysadka wydziela za dużo prolaktyny.

Hiperprolaktynemia może się wiązać m.in. z zaburzeniami miesiączkowania i powodować trudności w zajściu w ciążę.
Z powyższymi wynikami powinna się Pani udać do swojego lekarza ginekooga lub endokrynologa, który postawi ostateczną diagnozę i wdroży odpowiednie leczenie.