Prolaktyna a ciąża - czy mogę planować dziecko?

Witam, dziękuję za odpowiedź na moje wcześniejsze pytanie. Chciałabym jednak zadać jeszcze jedno pytanie: czy wynik prolaktyny w moim badaniu jest prawidłowy, czy mieści się w normie? Dodam, że mam 34 lata i planuję zajść w ciążę. Prolaktyna na czczo 19,23 ng/mL / Prolaktyna po 1 godz. 200.00 ng/Ml Z góry dziękuję. Marta

34 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!
    Ponieważ stężenie prolaktyny na czczo jest w granicach normy, a po teście wzrost jest ponad 6-krotny - można u Pani rozpoznać hiperprolaktynemię czynnościową. W takim przypadku wdraża się leczenie dopaminergiczne przez 3-6 miesięcy, a następnie ocenia się wartości prolaktyny. Przy zajściu w ciążę leczenie to należy przerwać (nie można przejmowac tych leków w ciąży).

Dlatego proponuję konsultację z endokrynologiem w celu ustalenia dalszego postępowania i odpowiedniego przygotowania do planowanego zajścia w ciążę.
Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!