Wyniki badania hormomów tarczycy a szanse na zajście w ciążę

Wdzięczna będę za interpretację moich wyników (badanie robione 4 dc): TSH -2.9 ulU/ml, FSH - 6,35 U/l, LH- 7,49 mlU/ml, Prolaktyna - 524,1 uU/ml. Czy takie wyniki mogą utrudniać zajście w ciążę?

Witam! Przedstawione wyniki sugerują hiperprolaktynemię (podwyższona wartość stężenia prolaktyny we krwi). Hiperprolaktynemia może utrudniać zajście i utrzymanie ciąży poprzez takie czynniki jak niepłodność czy niewydolność ciałka żółtego. W związku z tym planując ciążę należy uzyskać prawidłowe stężenie prolaktyny. W Pani przypadku niedoczynność tarczycy została wykluczona jako przyczyna prolaktynemii. Niewielkie przekroczenie normy może sugerować hiperprolaktynemię czynnościową. Dla uzyskania całkowitej pewności warto rozważyć wykonanie testu z metoklopramidem (6-krotny wzrost stężenia wskazuje na hiperprolaktynemię czynnościową). W przypadku potwierdzenia przypuszczeń można zastosować leczenie dopaminergiczne np. bromokryptyną przez 3-6 miesięcy co powinno doprowadzić do normalizacji prolaktynemii. Proponuję pozostać pod kontrolą ginekologa-endokrynologa. Pozdrawiam serdecznie!