Wynik badania prolaktyny a problemy z zajściem w ciążę

Dzień dobry. Wykonałam badanie prolaktyny mój wynik to 8,24 a po MCP 167,37. To samo badanie wykonałam we wrześniu wyniki były 8,45 a po MCP 121,27. Martwię się dlaczego tak bardzo wzrasta po MCP? Czy to może być przyczyną problemów zajścia w ciążę?

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowna Pani, test z metoklopramidem (MCP) - w celu ustalenia przyczyn hiperprolaktynemii (u Pani stężenie prolaktyn, jeśli wyrażone w ng/ml jest prawidłowe). Wydzielanie prolaktyny nie jest wówczas hamowane przez dopaminę. W teście tym bada się poziom prolaktyny we krwi na czczo, potem podaje się doustnie 10 mg metoklopramidu w postaci tabletki i ponownie ocenia stężenie prolaktyny w próbkach krwi pobranych po określonych odstępach czasu. Metoklopramid pobudza wydzielanie prolaktyny. W zależności od krotności wzrostu stężenia prolaktyny ocenia się przyczyny hiperprolaktynemii ( czynnościowa, czy organiczna).U Pani oba wyniki są w normie.