Na czym polega badanie prolaktyny?

Chciałam zapytać, co oznacza badanie prolaktyny po obciążeniu i metaclopramidem? Tak mam napisane na skierowaniu. Jak takie badanie się odbywa?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Test z metoklopramidem (MTC) stosowany jest w przypadku podejrzenia hiperprolaktynemii (podwyższonego poziomu prolaktyny). Objawia się ona  zaburzeniami płodności (trudnością zajścia w ciążę) i miesiączkowania u kobiet oraz obniżeniem potencji, libido i płodności u mężczyzn (i inne).
Test z metoklopramidem służy do różnicowania hiperprolaktynemii czynnościowej od organicznej, spowodowanej przerostem gruczołu wydzielającego ten hormon.
Badanie wykonuje się w ten sposób, że pobierana jest 2 razy krew - przed i w 60 minut po podaniu MTC, oznaczając poziom prolaktyny, określając jej wzrost.

Pozdrawiam