O czym świadczy taki wynik badania prolaktyny?

Jestem 34-letnią kobietą. Mam długie cykle miesiączkowe oraz niewielką wydzielinę z piersi. Z tego powodu ginekolog kazał mi zrobić badanie prolaktyny. Wydaje mi się, że jest zbyt wysokie, ale nie wiem na pewno. Bardzo proszę o interpretację wyniku: prolaktyna - 202,40 mlU/l, prolaktyna (1h po MTC) 4584,00 mlU/l. Czy moje objawy mogą być związane z tymi wynikami? Dziękuję!

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Stężenie prolaktyny we krwi jest u Pani prawidłowe. Po podaniu metoklopramidu (test MCT) wzrasta ono jednak znacznie bardziej niż powinno w warunkach prawidłowych. Jest to charakterystyczne dla tzw. hiperprolaktynemii czynnościowej. Polega ona na tym, że okresowo w organizmie, w odpowiedzi na różnego typu bodźce (np. stres) dochodzi do nadmiernego wydzielania prolaktyny. To z kolei powoduje wystąpienie objawów takich, jak opisane przez Panią: zaburzeń miesiączkowania, wycieku wydzieliny z piersi. Powinna Pani skontaktować się z ginekologiem celem wykonania uzupełniających badań i rozpoczęcia leczenia.

Pozdrawiam.