Wyniki badania poziomu prolaktyny u 25-latki a gruczolak
Dobry wieczór, mam pytanie odnośnie moich wyników badan, chodzi tu o poziom prolaktyny. Jako, że moj ginekolog mial podstawy by zlecic to badanie, wykonalam je, ponizej wyniki: Prolaktyna 28 ng/ml nastepnie zrobilam badanie ponownie; przed obciążeniem: 35,0 ng/ml po obciążeniu(60' po obciążeniu MCP 1 tabl. ) 242,1 ng/ml Jak nalezy interpretowac te wyniki? Czy mozna wykluczyc gruczolaka przysadki, czy zasadnym jest wykonanie MRI?

KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu
Aleksander Ropielewski
95 poziom zaufania
Taki wynik sugeruję hiperprolaktynemię czynnościową i w takim wypadku stosuje się leki dopaminergiczne. Wykonanie MRI jest również celowe, ponieważ pozwoli jednoznacznie wykluczyć gruczolaka przysadki.