Hyperprolaktynemia idiopatyczna a czynnościowa

Mam zdiagnozowaną hyperprolaktynemię idiopatyczną czy to to samo co czynnościowa? test z metocolpramidem: 0'- 32 ng/ml, 60'-434,70 ng/ml, 120'- 281,90ng/ml. Profil PRL: godz. 3 =57,87 ng/ml, godz.7=32ng/ml, godz.11=22,54ng/ml, godz. 23=33,98 ng/ml czy te wyniki wykluczają gruczolaka? (ostatnio miewam uciskowe bóle głowy i oczu) przepisano mi bromergon ze względu na nieregularne cykle.

Lek. Tomasz Budlewski

Wyniki wskazują na hiperprolaktynemię czynnościową. Przy powyższym poziomie prolaktyny gruczolak przysadki jest mało prawdopodobne. Co do dolegliwości proponuję udać się do lekarza rodzinnego, po badaniu będzie można określić konieczność diagnostyki obrazowej pod postacią RM przysadki mózgowej.