Pytanie o badanie prolaktyny na czczo

Dobry wieczór mam pytanie o badanie prolaktyny na czczo 22.57 po godzinie 200 natomiast po 2 godzinach 117.72 czy wyniki są dobre mam nieregularnie miesiączkę

Dobry wieczór,

Test z metoclopramidem wykonuje się z reguły w przypadku poziomu prolaktyny na czczo w zakresie 25-150 ug/l/. Prawidłowy wzrost stężenie PRL w teście po 60 i 120 min., to wzrost 2-6 krotny. Nadmierny wzrost, czyli > 6 -krotny świadczy o hiperprolaktynemii czynnościowej, a wtedy w przypadku współistniejących objawów stosujemy leki dopaminergiczne. W Pani przypadku po godzinie wzrost stężenia PRL jest zbyt wysoki, natomiast na czczo stężenie PRL nie jest podwyższone, choć nie podaje Pani jednostek, ale przypuszczam, że chodzi o ug/l. Cóż, warto byłoby zebrać z Panią dokładny wywiad i zbadać Panią. Ewentualnie przed włączeniem leczenia zaleciłbym jeszcze oznaczenie TSH, oraz prób wątrobowych i kreatyniny. Jak już wykona Pani te badania, to proszę udać się do mądrego endokrynolga, który na podstawie wywiadu i badania podejmie dalsze decyzje terapeutczne.Niewykluczone, że włączenie małej dawki np. bromokryptyny rozwiąże problem nieregularnych miesiączek.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz