Poziom prolaktyny u mężczyzny a płodność

Jaka jest norma prolaktyny we krwi u mężczyzn? Co może spowodować podwyższony poziom prolaktyny? Jaki wpływ na poziom prolaktyny ma dopamina? Jeśli dopamina ma wpływ, to jakie mogą być przyczyny jej niedoboru? Jednym z leków stosowanych przy podwyższonym poziomie jest B********, jego dawkowanie zapisuje lekarz, ale jakie są przedziały jego zażywania i przez jaki czas trwa kuracja? Czy prolaktyna, przy normalnym poziomie LH, FSH i testosteronu ma wpływ na płodność mężczyzn? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Marta Hat

Witam! Norma prolaktyny u mężczyzn to około 2-15 ng/l. HIperprolaktynemia może występować zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Objawia się ona zwykle spadkiem libido, może wpływać na problemy z erekcją (ponieważ może w pewnym stopniu wpływać na produkcję testosteronu), a także przyczyniać się do niepłodności. Poza tym mogą jej towarzyszyć inne, niecharakterystyczne objawy ogólnoustrojowe (męczliwość, apatia, bóle głowy, czasem problemy ze wzrokiem). Wśród przyczyn wyróżnia się dwie grupy - czynnościowe oraz organiczne. W pierwszej kolejności należy wykluczyć hiperprolaktynemię jako efekt uboczny stosowanych leków, ocenić parametry wątrobowe, nerkowe oraz funkcję tarczycy. Jedną z możliwych przyczyn hiperprolaktynemii jest też gruczolak przysadki mózgowej, dlatego też w diagnostyce w niektórych przypadkach wykonuje się badanie rezonansu magnetycznego głowy. W leczeniu najczęściej stosuje się farmakoterapię, rzadko leczenie chirurgiczne. Mechanizm działania leków polega wytwarzaniu czynnika hamującego produkcję prolaktyny, czyli dopaminy. Dawkowanie bromokryptyny jest ustalane indywidualnie, zwykle stosuje się dawki do 5-10mg/dobę. W żadnym wypadku nie należy wprowadzać leku na własną rękę, ponieważ w pierwszej kolejności należy przeprowadzić diagnostykę, która wykryje przyczynę hiperprolaktynemii. Pozdrawiam serdecznie!