Badanie prolaktyny robione w 21. dniu cyklu

Dzień dobry. W 21 dniu cyklu miałam zrobione badanie prolaktyny (wyszło 48,89 przy normie do 23,30) oraz tsh (wyszło 2,60). Po dwóch miesiącach przyjmowania Euthyroxu tsh spadło do 0,86 a prolaktyna w 6 dniu cyklu była na poziomie 28,89. Cykle są regularne, śluz owulacyjny występuje, badania pozostałych hormonów są w normie. Czy należałoby brać leki obniżające prolaktynę, czy być może spadnie ona po dalszym stosowaniu Euthyroxu? Z góry dziękuję za odpowiedź, Kinga.

Witam serdecznie. W takiej sytuacji należałoby zgłosić się do endokrynologa. Możliwe jest iż jej poziom umiarowi się. Wskazana jest okresowa kontrola.

Witam,

Warto, aby wykonała Pani test z metoclopramidem. W teście tym ocenia się wyjściowe stężenie PRL oraz po 60 i 120 min od przyjęcia metoclopramidu. Wzrost PRL > 6 x wskazuje na hiperprolaktynemię czynnościową. Na stężenie PRL we krwi wpływa wiele czynników, m.in. niektóre leki Hiperprolaktynemia może również towarzyszyć niewyrównanej niedoczynnosci tarczycy, bowiem zwiększone wydzielanie TRH pobudza wydzielanie PRL. Po wykonaniu testu prosze skontaktować się z endokrynologiem, który zleci dalsze postępowanie.

Pozdrawiam serdecznie

Marek Derkacz