Czy poziomy hormonów tarczycy mają wpływ na zachowanie?

Witam Mam problemy z hormonami. W przeciągu 10 lat TSH waha sie pomiędzy nadczynnością a niedoczynnością tarczycy przy nadczynnosci podano mi tyrozol ktory zażywałem przez kilka miesięcy. Od 2017 (pierwsze badania innych hormonow) progesteron norma 0,05- 0,149 wynik 0,56 i DHEA-S ostatnio zakres 167,9- 591,9 wyszło 734,90. Moje pytanie, czy objawy psychiczne tj nawracające stany depresyjne, wahania nastroju, problemy z wstawaniem i ogólne problemy emocjonalne mogą się brać od tych nieprawidłowości ?
MĘŻCZYZNA, 33 LAT około miesiąca temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

tak, zaburzenia hormonalne mogą mieć wpływ na stan psychiczny człowieka. Nawracające stany depresyjne, wahania nastroju, problemy z wstawaniem i inne problemy emocjonalne mogą być powiązane z nieprawidłowościami hormonalnymi.

W takiej sytuacji konieczne jest ustabilizowanie hormonów i dopiero wtedy przełoży się to na poprawę dotychczasowego samopoczucia. Proszę udać się do doświadczonego endokrynologa, który obejmie Pana leczeniem. Uzupełniająco warto wybrać się także do specjalisty zdrowia psychicznego, a więc psychologa, psychoterapeuty bądź psychiatry.

Inne pytania z tej tematyki znajdzie Pan poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/tarczyca-a-depresja,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/depresja-a-tarczyca,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-problemy-z-tarczyca-moga-prowadzic-do-depresji.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.