Czy niedoczynność tarczycy daje zaburzenia psychiczne?

Czy niedoczynnosc tarczycy może dawać objawy psychiczne podobne jak w schiozfrenii czy można pomylić te choroby . Czy one współwystępują. Czy utrzymujące się zmęczenie problrmh z koncemtracja zmiany nastojów złość wynikają ze schiizfrrnii Czy niedoczynności
KOBIETA, 40 LAT około miesiąca temu
Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

niedoczynność tarczycy może objawiać się na różne sposoby. Są to między innymi zaburzenia nastroju, wzmożone uczucie lęku, problemy z koncentracją czy też ciągłe zmęczenie. Schizofrenia natomiast jest poważnym zaburzeniem psychicznym charakteryzującym się m.in. halucynacjami, urojeniami, dezorganizacją myśli oraz apatią. Schizofrenia może również prowadzić do problemów z koncentracją i zmienności nastrojów, ale objawy psychotyczne, takie jak halucynacje i urojenia, są kluczowe dla diagnozy.

Niedoczynność tarczycy i schizofrenia mogą współwystępować. Każda z tych chorób wymaga jednak odrębnego podejścia diagnostycznego i terapeutycznego. W przypadku występowania objawów zawsze ważne jest wykonanie pełnej diagnostyki, w tym badań hormonalnych, aby wykluczyć zaburzenia funkcji tarczycy. Proszę zatem skierować się do endokrynologa oraz psychiatry, którzy pomogą w postawieniu diagnozy.

Podobne pytania można znaleźć poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozna-miec-hashimoto-i-schizofrenie-razem,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/niedoczynnosc-tarczycy-a-leki,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/problemy-z-pamiecia-koncentracja-a-niedoczynnosc-tarczycy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.