Czy choroby psychiczne mają związek z tarczycą?

Z tego co wiem choroby tarczycy (np. niedoczynność) często współistnieją z chorobami psychicznymi. Dobrze się orientuję? Jeśli tak, to dlaczego tak jest? I nie chodzi mi o osoby, u których np. depresja bierze się z niedoczynności tarczycy, bardziej mam na myśli ludzi u których choroba psychiczna to jedno, a choroba tarczycy to drugie

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

tak, istnieje pewien związek między chorobami tarczycy a chorobami psychicznymi. Badania wykazały, że osoby z chorobami tarczycy mają zwiększone ryzyko wystąpienia zaburzeń psychicznych, w tym depresji, lęku, zaburzeń nastroju i psychoz.

Istnieją różne teorie na temat przyczyn tego związku. Jedną z nich jest fakt, że tarczyca wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego i reguluje poziom hormonów, które wpływają na nastrój i emocje. W przypadku chorób tarczycy, takich jak niedoczynność, poziom hormonów może być niski, co może prowadzić do zmniejszenia aktywności mózgu i zaburzeń nastroju.

Inną teorią jest to, że choroby tarczycy i zaburzenia psychiczne mogą mieć wspólne czynniki ryzyka, takie jak stres, niezdrowy styl życia, brak aktywności fizycznej czy niezdrowa dieta. Te czynniki mogą wpływać na układ hormonalny i nerwowy, prowadząc do rozwoju zarówno chorób tarczycy, jak i zaburzeń psychicznych.

Więcej o chorobach tarczycy znajdzie Pani w naszym artykule, do którego odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.