Witamy!
Tarczyca jest niedużym narządem zlokalizowanym u podstawy szyi. Mimo niewielkich rozmiarów, pełni ważną rolę w organizmie człowieka, produkując hormony: trijodotyroninę (T3) i tyroksynę (T4). O niedoczynności tarczycy mówimy wówczas, gdy we krwi jest tych substancji mniej niż organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. W przysadce mózgowej jest produkowany hormon TSH (hormon tyreotropowy), którego zadaniem jest regulacja pracy tarczycy. Dzieję się to przy pomocy sprzężenia zwrotnego – to znaczy, że praca tarczycy i czynność przysadki są wzajemnie od siebie zależne: wyższy poziom hormonów tarczycowych zmniejsza uwalnianie TSH przez przysadkę i odpowiednio, mniejszy poziom tychże hormonów powoduje większe wydzielanie tyreotropiny.
W diagnostyce chorób tarczycy zaczyna się najczęściej od badań laboratoryjnych oznaczających poziom hormonu TSH oraz FT3 i FT4. Normy, które są podawane w opisie badania nie są stałe, ma na nie wpływ odpowiednio: wiek i płeć pacjenta oraz norma, którą posługuje się dane laboratorium. Dlatego nie należy interpretować uzyskanego wyniku w oderwaniu do podanych miar.
Najczęstsze choroby tarczycy są związane z ilością produkowanych hormonów i jest to nadczynność tarczycy lub niedoczynność tarczycy, bardzo często przyczyną niedoczynności tarczycy jest choroba Hashimoto - autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Z kolei w przypadku nadczynności tarczycy najczęściej przyczyną jest choroba Gravesa i Basedowa. Choroby tarczycy mogą być spowodowane różnorodnymi czynnikami, jak choroba autoimmunologiczna, czy uraz mechaniczny.
Leczeniem chorób tarczycy zajmuje się lekarz endokrynolog. Przed skierowaniem pacjenta na badanie hormonów tarczycowych przeprowadzi on wywiad, identyfikując typowe objawy. Niedoczynność tarczycy powoduje różnorodne symptomy, a wiele z nich towarzyszy również innych schorzeniom, może to być: ciągłe zmęczenie, senność, przyrost masy ciała, zaburzenia cyklu menstruacyjnego, zaparcia, nietolerancja zimna, sucha skóra (np. na kolanach i łokciach), problemy z koncentracją i pamięcią, bóle głowy, bóle stawów, nadmierne wypadanie włosów.
Tarczyca wpływa na równowagę hormonalną i metaboliczną całego organizmu, dlatego ważne jest, by kobieta planująca zajście w ciążę zbadała jej stan. Hormony tarczycy mają wpływ na płodność kobiety, a następnie na prawidłowy rozwój płodu. Wszelkie zaburzenia hormonalne mogą przyczynić się do poronienia w każdym momencie ciąży.
Wczesne wykrycie niedoczynności tarczycy spowoduje suplementację brakujących hormonów tarczycowych i monitorowanie ich poziomu podczas ciąży. Wyrównanie hormonów znacznie podnosi szanse na jej prawidłowe donoszenie. Niedoczynność tarczycy nie warunkuje utraty ciąży w sposób obligatoryjny, jest jednym z czynników większego ryzyka. Konsultacja u specjalisty endokrynologa pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości, a w przypadku zdiagnozowania przez lekarza niedoczynności tarczycy, wdrożyć suplementację hormonalną.
Więcej informacji na temat hormonów tarczycy można przeczytać w poniższych artykułach:
• https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy-przyczyny-objawy-leczenie
• https://parenting.pl/zaburzenia-hormonalne-a-poronienie
• https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy-w-ciazy-czynniki-ryzyka-objawy-wplywa-na-matke-i-dziecko
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Na czym polega niedoczynność tarczycy? – odpowiada Lek. Jerzy Więznowski
- Czy moje wyniki badań tarczycy są prawidłowe? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy to oznacza niedoczynność tarczycy? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy to może być niedoczynność tarczycy i powinnam zrobić dodatkowe badania? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy można tak szybko stwierdzić niedoczynność tarczycy? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co oznacza TSH na poziomie 6.96? – odpowiada Milena Lubowicz
- Czy takie wyniki badania tarczycy świadczą o chorobie? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jak ocenić te wyniki badania tarczycy u 39-latki? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co takiego mam myśleć o tych wynikach tarczycy? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jak ocenić te wyniki badań hormonów tarczycy? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
artykuły
Choroby tarczycy łatwo zbagatelizować i pomylić z innymi dolegliwościami. Jak je rozpoznać?
Szacuje się, że ok. 20 proc. Polaków zmaga się z r
Tyroksyna - rola, normy T4, niedobór, nadmiar, badania
Tyroksyna to jeden z hormonów produkowanych i uwal
Hormony tarczycy - rola, badania, interpretacja wyników
Tarczyca jest to narząd niezbędny do prawidłowego