Na niedoczynnośc tarczycy można zachorować w każdym momencie, niestety.
Tarczyca to "piec" organizmu, daje energię życiową
Na szczęście, niedoczynność poddaje się leczeniu i lekarstwa nie są drogie.
Pozdrawiam. JW
Niedoczynność należy do najbardziej powszechnych problemów z tarczycą. Związana jest ze spowolnionym metabolizmem, brakiem równowagi hormonalnej, spadkiem odporności, problemami z masą ciała, suchą skórą, utratą włosów, bólem mięśni itp.
Tarczyca a cały układ hormonalny
Hormony są przekaźnikami chemicznymi, które regulują funkcjonowanie całego organizmu. Wydzielane są przez system hormonalny bezpośrednio do krwiobiegu. Głównymi gruczołami tego systemu są: podwzgórze, szyszynka, przysadka mózgowa, tarczyca, przytarczyce, gruczoły nadnercza, trzustka, jajniki, jądra. Hormony wydzielane są również przez wątrobę, nerki, układ trawienny.
Tarczyca, jak każdy inny gruczoł, zależy od innych hormonów, dzięki którym może odpowiednio regulować produkcję swoich hormonów. Kiedy jeden gruczoł albo narząd nie funkcjonuje, cały system hormonalny staje się przeciążony.
W gruczole tarczycy znajdują się komórki pęcherzykowe, które wytwarzają trójjodotyroninę (T3) i tyroksynę (T4). W większości (ponad 90% pracy tarczycy) produkowany jest jeden hormon: T4. Nie ma dużego wpływu na metabolizm. To hormon T3 jest tym aktywnym, ale tylko niewielki jego procent jest produkowany przez tarczycę. Cała pochodzi z przekształcenia (konwersji) z T4. Odbywa się ona w licznych tkankach organizmu (wątroba, nerki, bakterie jelitowe). Dopiero takie wolne już T3 może się dostać do komórek ciała i spowodować metaboliczny efekt.
Tyreotropina (TSH) regulująca produkcję hormonów tarczycy wytwarzana jest przez przysadkę mózgową. Wydzielanie TSH jest hamowane na zasadzie ujemnej pętli sprzężenia zwrotnego przez hormony tarczycy. Dlatego przy nadmiarze hormonów tarczycy stężenie TSH maleje, przy niedoborze - wzrasta. Przy niedoczynności najczęściej wykazuje się wyższy poziom TSH i niższe T3 i T4. Przysadka mózgowa wypompowuje TSH, jednocześnie nakazując tarczycy pracować na wyższych obrotach, ale tarczyca nie jest w stanie produkować wystarczającej ilości T3 i T4. Zdarza się, że spowolniona tarczyca wykazuje niskie poziomy T3 bądź T4, lub też idealne poziomy TSH bądź wszystkich trzech.
Zaburzenia autoimmunologiczne takie jak zapalenie tarczycy Hashimoto, które wywołuje zapalenie gruczołu tarczycy, może mieć podobny wpływ jak nadczynność. Później bardzo często występuje wypalenie, prowadząc do niedoczynności tarczycy.
W jaki sposób rozpoznać spowolnienie tarczycy?
Istnieje wiele metod badania spowolnionego funkcjonowania tarczycy. Większość lekarzy i endokrynologów uważa, że TSH jest najlepszym wskaźnikiem funkcji tarczycy człowieka. Na podstawie tego jednego badania często wystawiają receptę na syntetyczny hormon. Nie tędy droga. Zdarza się, że ktoś może mieć bardzo spowolnioną tarczycę mimo normalnych poziomów TSH, fT3 (wolnego T3) i fT4 (wolnego fT4). Aby sprawdzić prawidłowe funkcjonowanie tarczycy niezbędnym minimum dostępnym w Polsce są: TSH, fT4, fT3, anty - TPO, anty - TG, USG tarczycy). Poza wynikami badań należy patrzeć na objawy i funkcjonowanie CAŁEGO organizmu. Niedoczynność tarczycy (jak również Hashimoto) nie jest chorobą pierwotną. W większości przypadków jest kwestią wtórną, czyli istnieje powód, dla którego tarczyca pracuje mniej efektywnie.
Więcej informacji na stronie: http://www.odzywiajsiezdrowo.pl/artykuly/niedoczynnosc-tarczycy
Pozdrawiam,
k.wawrzyniak@odzywiajsiezdrowo.pl
www.odzywiajsiezdrowo.pl
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy przy leczonej niedoczynności tarczycy metabolizm jest spowolniony? – odpowiada Jakub Migoń
- Wyniki badania TSH tyreotropia – odpowiada mgr Joanna Arciszewska
- Czy te wyniki mogą świadczyć o niedoczynności? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy mam niedoczynność tarczycy przy tych wynikach? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co myśleć o moich badaniach? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Niskie TSH tarczycy – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co oznacza nadczynność wtórna tarczycy? – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Czy muszę odstawić Euthyrox? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Wypadanie włosów a badanie hormonów tarczycy – odpowiada Lek. Aneta Szulska-Schoepp
- Letrox a skutki uboczne i wyniki badania TSH – odpowiada Lek. Marta Gryszkiewicz
artykuły
Normy TSH - charakterystyka badania, kiedy wykonać badanie, normy
Oznaczenie stężenia TSH jest najbardziej czułym ba
Tyroksyna - rola, normy T4, niedobór, nadmiar, badania
Tyroksyna to jeden z hormonów produkowanych i uwal
Hormony tarczycy - rola, badania, interpretacja wyników
Tarczyca jest to narząd niezbędny do prawidłowego