Niskie TSH tarczycy

Dzień dobry, mam na imię Małgorzata i mam 24 lata. Jakiś czas temu miałam dość ciężki okres, wypełniony pracą i różnymi innymi obowiązkami i nie miałam zbyt wiele czasu na odpoczynek. Przez to wyraźnie podupadłam na zdrowiu i wtedy postanowiłam nieco o siebie zadbać. Pomimo powrotu do w miarę zdrowego trybu życia, mój stan się nie poprawiał, cały czas traciłam na wadze i przez to wszystko zrobiłam się nerwowa i drażliwa, pojawiło się jeszcze więcej stesu niż wcześniej. Morfologia krwi wyszła w miarę w porządku, ale zaniepokoił mnie wynik badań tarczycy, który wyszedł wg mnie bardzo niski: TSH 0,009. Co to oznacza???
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Wynik badania TSH świadczy o nadczynności tarczycy. Proszę zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego, który skieruje Panią do specjalisty endokrynologa. Wskazane byłoby wykonanie badania wolnych hormonów tarczycy (Ft3, Ft4 ) oraz usg gruczołu tarczowego. Od ich wyniku będzie zależało dalsze postępowanie diagnostyczno-lecznicze.

Magdalena Mroczek

Witam,

Bardzo niski TSH świadczy o nadczynności tarczycy. TSH czyli hormon tyreotropowy jest to hormon wydzielany przez przysadkę. T4 i T3 to hormony wydzielane bezpośrednio przez tarczycę. TSH pobudza tarczycę do wydzielania hormonów T3 i T4. Taki wynik TSH świadczy o nadczynności tarczycy. W takim przypadku tarczyca produkuje za dużo hormonów T3 i T4 i zmniejsza się wydzielanie TSH, aby zmniejszyć wydzielanie tych hormonów. Wartości referencyjne dla TSH wahają się w zakresie od 0,4 do 4,0 mlU/l dla dorosłej osoby. Mogą sie one wahać w zależności od laboratorium i użytej metody, dlatego zawsze trzeba wziąć pod uwagę wartości referencyjne, które są podane na wyniku.

Przyczyną nadczynności tarczycy mogą być następujące stany: choroba Gravesa-Basedowa, choroby zapalne tarczycy w tym choroby autoimmunologiczne, wole oraz przyjmowanie niektórych leków zawierających jod.

Do objawów nadczynność tarczycy należy nadmierna wrażliwość na ciepło, drżenie, nerwowość, biegunki, duszność, czerwone plamy na podudziach, biegunki, zaburzenia rytmu serca oraz łzawienie i pogorszenie kondycji skóry.

Koniecznie proszę zgłosić się do endokrynologa, trzeba wykonać dodatkowe badania krwi oraz usg tarczycy, po to aby ustalić przyczynę niedoczynności tarczycy. Dolegliwości, które Pani wymienia mogą być spowodowane nadczynnością tarczycy.

Jeśli chodzi o leczenie, to stosuje się leki tyreostatyczne, jod radioaktywny lub, przy nowotworach lub przy dużych guzach można zastosować wycięcie tarczycy. Diagnostyką i leczeniem zajmie się endokrynolog. Skierowanie może wypisać lekarz rodzinny.