Witam serdecznie,
Wynik badania TSH świadczy o nadczynności tarczycy. Proszę zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego, który skieruje Panią do specjalisty endokrynologa. Wskazane byłoby wykonanie badania wolnych hormonów tarczycy (Ft3, Ft4 ) oraz usg gruczołu tarczowego. Od ich wyniku będzie zależało dalsze postępowanie diagnostyczno-lecznicze.
Witam,
Bardzo niski TSH świadczy o nadczynności tarczycy. TSH czyli hormon tyreotropowy jest to hormon wydzielany przez przysadkę. T4 i T3 to hormony wydzielane bezpośrednio przez tarczycę. TSH pobudza tarczycę do wydzielania hormonów T3 i T4. Taki wynik TSH świadczy o nadczynności tarczycy. W takim przypadku tarczyca produkuje za dużo hormonów T3 i T4 i zmniejsza się wydzielanie TSH, aby zmniejszyć wydzielanie tych hormonów. Wartości referencyjne dla TSH wahają się w zakresie od 0,4 do 4,0 mlU/l dla dorosłej osoby. Mogą sie one wahać w zależności od laboratorium i użytej metody, dlatego zawsze trzeba wziąć pod uwagę wartości referencyjne, które są podane na wyniku.
Przyczyną nadczynności tarczycy mogą być następujące stany: choroba Gravesa-Basedowa, choroby zapalne tarczycy w tym choroby autoimmunologiczne, wole oraz przyjmowanie niektórych leków zawierających jod.
Do objawów nadczynność tarczycy należy nadmierna wrażliwość na ciepło, drżenie, nerwowość, biegunki, duszność, czerwone plamy na podudziach, biegunki, zaburzenia rytmu serca oraz łzawienie i pogorszenie kondycji skóry.
Koniecznie proszę zgłosić się do endokrynologa, trzeba wykonać dodatkowe badania krwi oraz usg tarczycy, po to aby ustalić przyczynę niedoczynności tarczycy. Dolegliwości, które Pani wymienia mogą być spowodowane nadczynnością tarczycy.
Jeśli chodzi o leczenie, to stosuje się leki tyreostatyczne, jod radioaktywny lub, przy nowotworach lub przy dużych guzach można zastosować wycięcie tarczycy. Diagnostyką i leczeniem zajmie się endokrynolog. Skierowanie może wypisać lekarz rodzinny.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy przy leczonej niedoczynności tarczycy metabolizm jest spowolniony? – odpowiada Jakub Migoń
- Wyniki badania TSH tyreotropia – odpowiada mgr Joanna Arciszewska
- Na co wskazują te wyniki badań tarczycy u 27-latka? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy mimo dobrych wyników mogę mieć chorobę tarczycy? – odpowiada Lek. Paweł Szadkowski
- Zmęczenie, rozdrażnienie, zaparcia i częste infekcje mimo prawidłowych wyników – odpowiada Lek. Dorota Kowalczyk (Lipińska)
- Letrox a skutki uboczne i wyniki badania TSH – odpowiada Lek. Marta Gryszkiewicz
- Na czym polega niedoczynność tarczycy? – odpowiada Lek. Jerzy Więznowski
- Czy ten wynik TSH 63-latka mieści się w normie? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Podstawowe badania w diagnostyce tarczycy – odpowiada Mgr Agnieszka Kaźmierska
- Jakie badania z krwi zrobić, żeby wykluczyć niedoczynność lub nadczynność tarczycy? – odpowiada Dr n. med. Marek Derkacz
artykuły
Hormony tarczycy - rola, badania, interpretacja wyników
Tarczyca jest to narząd niezbędny do prawidłowego
Leczenie nadczynności tarczycy - jak wygląda kuracja, profilaktyka
Czym jest nadczynność tarczycy? Jak wygląda leczen
Tyroksyna - rola, normy T4, niedobór, nadmiar, badania
Tyroksyna to jeden z hormonów produkowanych i uwal