Wyniki badania TSH tyreotropia

Witam, ma pytanie odnośnie wyników badania TSH tyreotropia. Mój wynik to 0,65 ulu/ml. Lekarz nie zlecił żadnych innych badań (nawet usg). W opisie udzielonego świadczenia widnieje nazwa wole guzowate (co także nie mówi mi nic). Czy można prosić o jakąkolwiek interpretację, opis wyniku. Mam 49 lat.

Tarczyca to jeden z największych gruczołów wydzielania wewnętrznego w naszym ciele. Znajduje się z przodu szyi (na wysokości dolnej części krtani i górnej części tchawicy).

Kształtem przypomina motyla. Ma bardziej czerwony odcień niż inne tkanki ją otaczające (jest mocno ukrwiona).

Składa się z licznych pęcherzyków gruczołowych zawierających TYREOGLOBULINĘ (białko zawierające aminokwas tyrozynę) , z której wytwarzane są hormony tarczycy – T3 (trijodotyroninę) i T4 (tetrajodotyroninę inaczej tyroksynę) w proporcji ok. 1:4.

T3 ma działanie ok. 6-krotnie silniejsze niż T4. Ponieważ T4 jest mało aktywna, większość T3 w organizmie jest wytwarzana z T4 poza tarczycą (głownie w wątrobie i nerkach, ale w innych komórkach również).

Spora część T3 w organizmie jest związana z białkami TBPA , jedynie ok. 10% to FT3 czyli wolny hormon biologicznie aktywny.

Pomiędzy pęcherzykami gruczołowymi znajdują się KOMÓRKI C (inaczej komórki okołopęcherzykowe) produkujące kalcytoninę – hormon zmniejszający stężenie wapnia we krwi i zwiększający jego transport do kości.

Z tyłu za tarczycą są cztery małe gruczoły przytarczyczne wytwarzające PARATHORMON , który wyciąga wapń z kości i zwiększa jego stężenie we krwi.

Hormony tarczycy regulują podstawową aktywność komórek naszego ciała – metabolizm, wzrost, rozwój.

Praca tarczycy jest regulowana przez tyreotropinę (TSH) wydzielany w przednim płacie przysadki mózgowej oraz przez hormon uwalniający tyreotropinę (TRH) wytwarzany przez podwzgórze.

Gdy we krwi spada poziom hormonów tarczycy podwzgórze wydziela TRH, które pobudza przysadkę do wydzielania TSH. TSH z kolei pobudza tarczycę do wydzielania większych ilości T3 i T4. Gdy stężenie tych hormonów we krwi wzrasta, podwzgórze zmniejsza wydzielanie TRH, spada więc tez wydzielanie TSH.

Wole, czyli powiększony gruczoł tarczowy. Występuje przy nadczynności (wole toksyczne) , przy niedoczynności (wole niedoczynne), bez objawów (wole obojętne). Może być rozlane (równomierne) lub guzowate.Najczęściej jego przyczyną są niedobory jodu lub choroba Hashimoto , poza tym może też wystąpić w przebiegu chorób: Gravesa-Basedowa, poporodowego zapalenia tarczycy, guza przysadki, choroba Quervaina, nowotwór tarczycy, z powodu nadmiaru jodu, w ciąży. Czterokrotnie częściej chorują kobiety niż mężczyźni. Najczęściej nie powoduje większych problemów i nie ma konieczności usuwania lub leczenia , wtedy największym problemem jest estetyka. Czasem duże wole uciska na okoliczne narządy i utrudnia oddychanie i przełykanie, powoduje ucisk w gardle. kaszel , chrypkę. Wpływ na hormony tarczycy może być różny (może być nadmiar , niedobór lub w normie) .

Lekarz zlecił badanie TSH , żeby sprawdzić czy wole nie wywołuje nad- lub niedoczynności. TSH wskazuje, że nie. Trzeba to sprawdzać co jakiś czas. Co jakiś czas dobrze też zrobić USG, proszę poprosić lekarza o skierowanie.