Tyreotropina (TSH) trzeciej generacji

Dzień dobry. Mam 44 lata. Od mojego lekarza pierwszego kontaktu dostałam skierowania na badania okresowe plus dodatkowo na zbadanie tarczycy. Otrzymałam już wyniki, ale nie miałam możliwości aby poprosić mojego lekarza o interpretację, a nie chciałabym tego robić sama na podstawie danych w internecie, aby na przykład się niepotrebnie nie martwic. Oto co jest napisane: Tyreotropina (TSH) trzeciej generacji (L69) 11,187 ulu[ml. Chciałabym prosić o wyjaśnienie tego wyniku, przez najbliższe dni nie będę miała możliwości kontaktu z moim lekarzem, a zależy mi, żeby jak najszybciej dowiedzieć się czegoś o stanie zdrowia.

Magdalena Mroczek

Podwyższony poziom TSH świadczy o niedoczynności tarczycy. Zakres normy TSH wynosi od 0,32 do 5,0 mU/l dla osoby dorosłej. Trzeba jednak pamiętać, że każde laboratorium ma inne normy, dlatego trzeba koniecznie sprawdzić jakie normy ma laboratorium, w którym Pani wykonywała badania. Poza tym można też zbadać poziom wolnych hormonów T3 i T4. Hormonem o większym znaczeniu jest T3.

Do produkcji hormonów i wzrostu pobudza tarczycę tyreotropina (TSH), która wydzielana jest przez przysadkę. Wydzielanie TSH jest hamowane na zasadzie ujemnej pętli sprzężenia zwrotnego przez hormony tarczycy. Dlatego przy nadmiarze hormonów tarczycy stężenie TSH maleje, przy niedoborze - wzrasta. Hormon TSH syntetyzowany jest przez przedni płat przysadki mózgowej w odpowiedzi na mechanizm ujemnego sprzężenia zwrotnego pod wpływem zmieniających się stężeń FT3 i FT4. Bezpośredni wpływ na produkcję TSH ma wydzielany z podwzgórza TRH.

Jeśli chodzi o objawy niedoczynności tarczycy, to należą do ich głównie: obrzęki związane z gromadzeniem się wody w organizmie, które prowadzą do wzrostu masy ciała. Skóra, szczególnie na kończynach staje się sucha. Wiąże sie to z zahamowaniem aktywności gruczołów łojowych i potowych i nazywane jest tzw. objawem brudnych kolan. Dodatkowo występują zaparcia. Często chorzy cierpią na spowolnienie, trudności w koncentracji, zaburzenia pamięci, są osłabieni i senni. Może wystąpić zwolnienie rytmu serca czyli tzw. bradykardia. Włosy są łamliwe, brwi przerzedzone, a głos staje się grubszy.

Można powtórzyć badanie podstawowe krwi za 2-3 tygodnie. W Pani przypadku poziom TSH jest znacznie podwyższony. Proszę pójść do lekarza rodzinnego, a on wypisze skierowanie do specjalisty endokrynologa. Trzeba znaleźć przyczynę tego stanu. Być może trzeba wykonać dodatkowe badania laboratoryjne i wykonać usg tarczycy.