Co robić przy tym poziomie TSH?

Dzień dobry. Jestem kobietą mam 68 lat. Mam przekroczony poziom TSH praktycznie dwukrotnie do 9,5. Przyjmuję codziennie rano 20 tyroksyny. Czy mogę zwiększyć ilość tyroksyny na przykład do 37,5 aby obniżyć TSH. Czy mogę długo chodzić tak podwyższonym wartością TSH praktycznie dwukrotnie. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

TSH jest to hormon przysadki, który przy pomocy sprzężenia zwrotnego reguluje ilość hormonów wydzielanych przez tarczycę. Wysokie miano TSH oznacza, że przysadka wysyła komunikat do gruczołu tarczowego, by zwiększył produkcję trijodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4).

W miarę starzenia się organizmu zmienia się funkcja tarczycy, dlatego poziom TSH uznawany za prawidłowy zależy od płci i wieku (wraz z wiekiem stężenie hormonu tyreotropowego wzrasta). W Pani przypadku będzie to poziom około 0,4-5,2mU/l. U osób w starszym wieku w niektórych przypadkach podniesiony poziom TSH nie wymaga leczenia. Zależy to w dużym stopniu od tego, czy pacjent doświadcza wielu objawów niedoczynności tarczycy. Istotne jest również oznaczenie poziomu FT4. Ponadto interpretacja wyników badań tarczycy w przypadku osób w podeszłym wieku jest mocno utrudniona ze względu na fakt, iż zazwyczaj występuje u nich wiele chorób współistniejących, często przyjmują wiele leków. Obie te okoliczności mocno wpływają na wyniki badań poziomów TSH i hormonów tarczycowych. Więcej informacji na temat norm TSH w podeszłym wieku przeczyta Pani w artykule https://portal.abczdrowie.pl/jak-interpretowac-wyniki-oznaczania-hormonow-tarczycy.

Nie należy samodzielnie zmieniać dawki lewotyroksyny, w momencie, kiedy trafi Pani ponownie do lekarza, interpretacja sytuacji będzie jeszcze bardziej utrudniona. Kolejny czynnik zmieni wyniki.

Sugeruję kontakt ze specjalistą endokrynologiem, który być może zleci dodatkowe badania hormonów FT3 i FT4 i podejmie decyzję co do ilości dalszej suplementacji. Jeśli problemem jest czas oczekiwania na wizytę u specjalisty, należałoby skonsultować się w tej sprawie z lekarzem rodzinnym.

Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.