Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam serdecznie!

W przypadku podejrzenia nieprawidłowości w pracy tarczycy, w pierwszej kolejności wykonywane są badania z krwi: oznaczenie poziomu hormonów TSH (tyreotropiny) oraz nierzadko hormonów tarczycowych FT3 (wolnej trijodotyroniny) i FT4(wolnej tyroksyny). Hormon tyreotropowy jest produkowany przez przysadkę w celu regulacji pracy gruczołu tarczowego przy pomocy sprzężenia zwrotnego,

Otrzymane wyniki z powyższych badań są często traktowane umownie, ponieważ ich interpretacja nie sprowadza się jedynie do liczb, to jedynie statystyka – bardzo ważny jest wywiad z pacjentem, jego stan kliniczny, doświadczane objawy. Na wyniki z krwi może wpłynąć szereg czynników, jak wiek pacjenta, płeć, leki przyjmowane na stałe lub w okresie około wykonywanych badań, choroby przewlekłe.

Przyjmuje się, iż TSH młodej kobiety w wieku rozrodczym nie powinno przekraczać progu 2,5, a gdy kobieta planuje zajście w ciążę – 2,0. Z kolei wyniki badań FT3 i FT4 można ocenić jedynie w oparciu o zakres norm podany przez laboratorium, gdyż różnią się one w zależności od wieku, płci, a także metody laboratoryjnej przyjętej w danym przypadku.

Niespecyficzne objawy, które można obserwować przy niedoczynności tarczycy to zimne dłonie i stopy, w ogóle niska tolerancja zimna, przybieranie na wadze, drażliwość emocjonalna, problemy z pamięcią i koncentracją, bóle głowy, nieprawidłowości w cyklu miesiączkowym, chroniczne zmęczenie, nadmierne wypadanie włosów.

Wyniki badań, które Pani przytoczyła nie wydają się być niepokojące, jednak, jeśli Pani złe samopoczucie się utrzymuje i doświadcza Pani symptomów specyficznych przy niedoczynności tarczycy, można wykonać jeszcze oznaczenie poziomu przeciwciał anty-TG i anty-TPO w celu wykluczenia choroby autoimmunologicznej Hashimoto.

W poniższych materiałach znajdzie Pani kilka słów na temat objawów towarzyszących problemom z pracą tarczycy.

Gdyby okazało się, że opisane przez Panią dolegliwości nie mają źródła w pracy tarczycy, warto porozmawiać o tym z lekarzem pierwszego kontaktu i sprawdzić inne opcje wykonując podstawowe badania, jak morfologia krwi, CRP, oznaczenie poziomu żelaza i ferrytyny, próby nerkowe i wątrobowe itd., zgodnie z zaleceniami lekarza.

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-tarczycy-charakterystyka-nadczynnosc-tarczycy-niedoczynnosc-tarczycy-diagnostyka\

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-nadczynnosci-tarczycy-najczestsze-symptomy-przyczyny-choroby

https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy-sprawdz-czy-masz-te-objawy-wideo

Pozdrawiam ciepło i życzę dużo zdrowia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

portal.abczdrowie.pl
Patronaty