Czy te wyniki badania tarczycy maja związek z wypadaniem włosów?

Tarczyca . Witam prosze o odpowiedz na pytanie czy podwyższony poziom tsh tj 3,8 norma do 5 a dość niskie Ft 4 tj 9.0 oraz wiele objawów takich jak wypadanie włosów łysienie placowate świąd skory podwyższony cholesterol obrzęk powiem to objawy niedoczynnosci tarczycy ?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Poziom hormonu tyreotropowego (hormonu przysadki stymulującego tarczycę do produkcji T3 i T4) jest badany w sytuacji podejrzenia niewłaściwości w pracy gruczołu tarczowego. Wynik, który Pan uzyskał, oscyluje w okolicach górnej granicy normy. Wyniki badania poziomu tyreotropiny nie są jednoznaczne w interpretacji, gdyż zmienia się on w zależności od wieku i płci pacjenta. Na oznaczenie mają wpływ przyjmowane aktualnie leki, ogólny stan zdrowia badanego, a nawet pora pobrania krwi – szczyt występuje pomiędzy godziną 23:00, a 4:00, a w okolicach godziny 16.00 tyreotropina spada do minimum. Kolejne czynniki to stres i dieta.

Dlatego nie należy interpretować wyników badań tarczycowych w oderwaniu. Do postawienia diagnozy potrzebne jest również oznaczenie FT4, a często przydatne okazuje się FT3. W tym miejscu trudno mi się odnieść do wyniku, który Pan podał przy FT4, gdyż nie podaje Pan zakresu norm, a te są różne ze względu na metodę badawczą przyjętą przez dane laboratorium oraz płeć i wiek badanego.

Norma TSH dla 30-letniego mężczyzny wynosi 0,4-4,5 mU/l. Jednak, jak powiedziałam, sam wynik w normie lub poza nią to nie wszystko. Lekarz dokonuje interpretacji również w oparciu o obraz kliniczny – problemy zdrowotne doświadczane przez pacjenta.

Objawy, które Pan wymienił, jak nadmierne wypadanie włosów, sucha, swędząca skóra, obrzęk spowodowany gromadzeniem płynów mogą być symptomami niedoczynności tarczycy. Obok nich można wymienić jeszcze problemy z pamięcią i koncentracją, zaparcia, permanentne zmęczenie i senność.

Istnieją badania, które potwierdzają liniową korelację między wysokim TSH (chociaż nadal mieszczącym się w normie), a wzrastającym poziomem cholesterolu całkowitego, a także LDL, triglicerydów i HDL. Czyli objaw ten współwystępuje z zaburzeniami pracy gruczołu tarczowego, ale nie wynika z nich jednoznacznie.

Proponowałabym konsultację z endokrynologiem, powtórzenie badań tym razem wraz z FT3, obserwację, czy wyniki zmieniają się w czasie. Mogłoby również być przydatne sprawdzenie, czy podwyższone TSH nie wynika z autoimmunologicznego zapalenia tarczycy (nazywanego chorobą Hashimoto). By to sprawdzić, wykonuje się badanie przeciwdział anty-TPO oraz anty-TG.

Wypadanie włosów u mężczyzny może być również związane z łysieniem androgenowym, na którego temat przeczyta Pan więcej np. tutaj https://portal.abczdrowie.pl/lysienie-androgenowe. Łysienie plackowate często współwystępuje z innymi chorobami z autoimmunizacji i jest drugą po łysieniu androgenowym przyczyną utraty włosów u mężczyzn. Zapraszam do zapoznania się z opisem schorzenia https://portal.abczdrowie.pl/przyczyny-lysienia-plackowatego oraz https://portal.abczdrowie.pl/jak-leczyc-lysienie-plackowate.

Podsumowując, warto skonsultować wyniki badań oraz obserwacje samopoczucia z lekarzem endokrynologiem. Jeśli chodzi o problemy związane ściśle z włosami pomoże dermatolog lub trycholog.

Pozdrawiam i życzę szybkiego opanowania dolegliwości.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.