Jak zahamować wypadanie włosów u 26-latki?

Witam. Od jakiegoś czasu wypadają mi włosy. Wiem wiem. W ciągu dnia zawsze u każdego wypadają. Ale u mnie to jest garściami wystarczy że przejadę ręka to w dłoni mam kłębek włosów.. Po całym domu są moje włosy. Za każdym razem jak przejadę ręką to zawsze to samo cała garść. Ciuchy całe w włosach. Jestem przerażona. Co się dzieje. Gdzie z tym problemem mam się udać. Miałam bardzo gęste włosy a teraz jest ich już o połowę mniej...

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Dziękuję za zadane pytanie. Domyślam się, że ta sytuacja jest dla Pani trudna i rodzi przykre emocje.

Wypadanie włosów może mieć bardzo wiele przyczyn, ale jeśli pojawiło się nagle i jest tak obfite, to należy zacząć od wykonania badań kontrolnych z krwi, aby wykluczyć anemię, niedoczynność tarczycy lub toczący się w organizmie stan zapalny. W tym celu należy wykonać morfologię oraz oznaczyć: poziom żelaza i ferrytyny, TSH i przeciwciała antytarczycowe, OB i CRP.

Nagłe wypadanie włosów może być spowodowane też m.in. silnym stresem, przebytą chorobą (np. infekcją covid-19), antybiotykoterapią lub innym lekami. Osobną kategorię stanowią czynniki związane z zabiegami fryzjerskimi i nieprawidłową pielęgnacją. Jeśli w/w badania niczego nie wykażą, w dalszej kolejności należałoby zrobić badania hormonalne i wykluczyć tzw. łysienie androgenowe.

Jak Pani widzi, potencjalnych przyczyn Pani problemu jest bardzo wiele. Sugeruję, aby zaczęła Pani od wizyty u lekarza POZ i wykonania badań podstawowych, ponieważ nagła utrata włosów to niepokojący objaw. Proszę się zastanowić, czy towarzyszą temu jakieś inne dolegliwości, np. osłabienie, dolegliwości jelitowe, zaburzenia cyklu miesiączkowego, zmiana wagi, problemy z cerą (są to informacje istotne dla lekarza, które pomogą mu w dalszej diagnostyce).

Leczeniem wypadania włosów zajmują się dermatolodzy i trycholodzy, jednak teraz najważniejsza jest ocena Pani ogólnego stanu zdrowia. A dalej pokierują już Panią specjaliści.

Zachęcam Panią do lektury artykułów na temat wypadania włosów, w których znajdzie Pani też wskazówki odnośnie roli diety i odpowiedniej suplementacji oraz właściwej pielęgnacji włosów:

https://portal.abczdrowie.pl/wypadanie-wlosow-przyczyny-i-sposoby

https://portal.abczdrowie.pl/nadmierne-wypadanie-wlosow-wszystko-o-wypadaniu-wlosow

https://portal.abczdrowie.pl/lysienie-androgenowe

https://portal.abczdrowie.pl/lysienie-typu-meskiego-u-kobiet

https://pytania-abczdrowie.wp.pl/pytania/co-stosowac-na-silne-wypadanie-wlosow

Pozdrawiam Panią i życzę powodzenia!

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.