Dlaczego mam to ogólne wypadanie włosów?

Witam Co jest przyczyną wypadania włosów z całego ciała? Na nogach robią się zakola. Wypadają włosy z brwi, brody i głowy a nawet z rąk, z stref intywnych, z pupy. Jednym słowem włosy wypadają z całego ciała. Dodatkowo ciągłe zmęczenie, brak energii, spanie po 10 godzin i dalej senny, problemy z pamięcią, koncentracją, zanik mięśni itd. Wyniki krwi, hemoglobiny, żelaza, magnezu itd. - wszystko okay. Mimo olbrzymiej ilości jedzenia ( powyżej 3000 kalorii do nawet 5000 kalorii - brak przybierania na wadze.

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Dolegliwość, jaką jest nadmierne wypadanie włosów może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Najistotniejszym jest znalezienie przyczyny tego stanu rzeczy. Dopiero wtedy będzie możliwość wdrożenia skutecznej metody leczenia, aby wyeliminować ten problem.

Do najczęstszych przyczyn intensywnego wypadania włosów można zaliczyć: zmiany hormonalne, czynniki genetyczne, choroby autoimmunologiczne, przewlekły stres, przyjmowanie sterydów, cukrzyca, palenie papierosów oraz niewłaściwa dieta. Bardzo często utrata owłosienia występuje przy łuszczycy, atopowym zapaleniu skóry oraz łojotoku.

Czynniki genetyczne wpływają na występowanie łysienia androgenowego oraz plackowatego. Powiązane to może być z nadmiarem męskiego hormonu testosteronu.

Proponujemy wizytę u lekarza internisty i dermatologa. Specjalista po przeprowadzeniu wywiadu zdecyduje o pogłębieniu badań oraz ewentualnej farmakoterapii.

W celu znalezienia dokładnej przyczyny wypadania włosów, ale także innych towarzyszących Panu dolegliwości, należałoby pogłębić diagnostykę. Najważniejszym byłoby wykonanie poziomu hormonów, takich jak: testosteron, estrogeny oraz prolaktyna, a także poziomu hormonów tarczycowych: TSH, FT4, FT3 oraz przeciwciał przeciwtarczycowych Anty-Tg i Anty-TPO. Dodatkowo zalecamy wykonanie poziomu witamin D3 oraz B12.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/wypadanie-wlosow-przyczyny-i-sposoby

https://portal.abczdrowie.pl/wypadanie-wlosow-a-lysienie-jakie-sa-roznice

https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-testosteron

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.