Gdzie jeszcze mogę szukać przyczyny tak złego samopoczucia?

Dzień dobry, mam 44 lata i odczuwam ciągłe zmęczenie. Choruje na niedoczynność tarczycy - niedawno zrobione badania potwierdziły, że poziom hormonów i usg są w normie. Miałam też badanie krzywej cukrowej, również jest wszystko w porządku. Od razu po posiłkach niemal całkowicie mnie odcina i trudno poradzić sobie z wszechogarniającym zmęczeniem. Uprawiam dużo sportu, tak wiec jestem ponadprzeciętnie aktywną osobą, staram się eliminować węglowodany w swojej diecie, ale nie robię tego całkowicie. Początkowo po przejściu na taką dietę wydawało mi się, ze mam więcej energii i takie nagłe spadki zmniejszyły się, jednak po kilku miesiącach wróciły ponownie. Gdzie jeszcze mogę poszukiwać przyczyny tak złego samopoczucia i jak temu zaradzić? Krystyna
KOBIETA, 44 LAT 2 miesiące temu
Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

dziękujemy za zadanie pytania. Skoro wyniki badań tarczycy i krzywej cukrowej są w normie, należałoby rozważyć kilka innych potencjalnych przyczyn oraz podjąć możliwe kroki, które mogłyby pomóc w ustaleniu źródła problemu i poprawie samopoczucia.

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na odżywianie. Nawet przy zdrowej diecie może dojść do niedoborów niektórych witamin i minerałów, które mogą wpływać na poziom energii. Pomocne może okazać się rozważenie badania poziomów witaminy D, witaminy B12, żelaza, kwasu foliowego i magnezu. Ponadto eliminacja węglowodanów może prowadzić do zmniejszenia ilości energii dostępnej dla organizmu, dlatego warto wprowadzić do diety zdrowe węglowodany o niskim indeksie glikemicznym, które dostarczają energii w bardziej stabilny sposób.

Kolejnym aspektem jest jakość snu. Nawet jeśli Pani śpi wystarczająco długo, jakość snu może być niewystarczająca. Również styl życia, stres, czy nadmierna aktywność fizyczna bez odpowiedniego odpoczynku mogą prowadzić do zmęczenia, dlatego ważne jest zachowanie równowagi między treningiem a regeneracją.

Inne możliwe przyczyny obejmują choroby autoimmunologiczne, dlatego warto porozmawiać z lekarzem o badaniach pod kątem przewlekłych infekcji takich jak mononukleoza. Osłabienie i przemęczenie spowodowane przez mononukleozę nasilają się w trzecim tygodniu rozwoju mononukleozy zakaźnej. Więcej na ten temat można przeczytać na naszym portalu:

https://portal.abczdrowie.pl/mononukleoza-zakazna-przyczyny-objawy-diagnozowanie-leczenie

Zalecamy konsultację z lekarzem, który może przeprowadzić szczegółową diagnostykę, w tym zlecić dodatkowe badania. Ważne jest, aby podejść do problemu kompleksowo i wykluczyć wszelkie możliwe przyczyny.

Zachęcamy również do zapoznania się z artykułem na temat możliwych przyczyn Pani problemu:

https://portal.abczdrowie.pl/ciagle-zmeczene

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.