Czy te wyniki badań mają związek z ciągłym zmęczeniem?

Witam. Od jakiegoś czasu odczuwam stałe, chroniczne zmęczenie, ciągle jest mi zimno, wypadają mi włosy. Wykonałam badanie TSH, fT3, fT4, aTPO I ATG. ATPO i ATG są ujemne, natomiast TSH wynosi 1.834 (norma: 0 350-4.940), ft3 wynosi 4.82 (norma:2.63-5.70) ft4 wynosi 11.58 (norma: 9.00-19.05). Jak interpretować te wyniki, bo na pierwszy rzut oka są w porządku, ale czy procentowo również? Proszę o pomoc w interpretacji. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy niepokój wynikający z występujących objawów. Bardzo dobrze, że wykonano już wstępną diagnostykę, która mogła wykluczyć bądź potwierdzić niektóre schorzenia.

Dolegliwości związane z przewlekłym zmęczeniem nie zawsze muszą wynikać z chorób tarczycy. Przedstawione zaś wyniki badań hormonalnych wystąpiły w ustalonych granicach normy referencyjnej. Można by prawdopodobnie wykluczyć schorzenia tarczycy na tle autoimmunologicznym.

Warto jednak rozszerzyć diagnostykę o takie badania, jak: USG tarczycy oraz jamy brzusznej, pełną morfologię, a także określenie poziomu prolaktyny, kortyzolu, magnezu, potasu, wapnia całkowitego, witaminy D3 oraz glukozy w surowicy krwi.

W związku z pewną odległością, trudno jest jednoznacznie ocenić Pani stan zdrowia, dlatego też zalecamy konsultację z lekarzem internistą lub endokrynologiem. Specjalista po analizie dotychczasowych badań będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu oraz diagnostyce.

Możliwe, że obecne u Pani objawy związane są też z odczuwanym stresem, aktualnym trybem życia, niedostateczną aktywnością fizyczną, czy zbyt małą ilością snu.

Życzymy Pani lepszego samopoczucia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/ciagle-zmeczene

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-chronicznego-zmeczenia

https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.