Jak diagnozować ciągłe zmęczenie?

Od kilku lat ciągle ten sam problem obniżone neutrofile bazofile eozynofile, a podwyższone limfocyty i tsh. Ft3 I ft4 w normie. Podczas ciąży brałam eutyrox, rah spadło. Po porodzie nadal chwili obecnej, 7 miesięcy po, tsh nadal wysokie nie spada mimo brania eutyroxu. Ogólnie osłabienie beż infekcji, ciągle zmęczenie senność bladość i bóle glowy. Jakie kozna by zrobić badania w tym kierunku

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Przewlekłe zmęczenie jest często bagatelizowanym problemem zdrowotnym, a może być ogromnie dokuczliwe i utrudnić funkcjonowanie w codziennym życiu. Niestety źródło trudności może zależeć od wielu różnorodnych schorzeń, czy nieprawidłowości w działaniu układów organizmu. Diagnostyka w tym wypadku nie jest możliwa na odległość.

Możliwe przyczyny utrzymującego się zmęczenia to anemia (niedokrwistość), zaburzenia w pracy gruczołu tarczowego, inne problemy hormonalne, zakażenia bakteryjne, czy wirusowe, przewlekłe choroby lub po prostu skutki uboczne leków przyjmowanych na stałe.

Proponuję wizytę u lekarza rodzinnego i wykonanie panelu podstawowych badań, jak morfologia krwi, próby wątrobowe i nerkowe, CRP, poziom elektrolitów, żelaza, ferrytyny, glukozy, hormony TSH, FT3 i FT3, kwas foliowy, B12, EKG.

Jeśli farmakoterapia lewotyroksyną (Euthyrox) nie powoduje obniżenia wartości TSH, najprawdopodobniej dawka jest zbyt niska. Dobrze byłoby spotkać się ze specjalistą endokrynologiem i opowiedzieć o swoich objawach. Silne zmęczenie, senność jest jednym z objawów niedoczynności tarczycy. Możliwe, że już u endokrynologa uzyska Pani pomoc w swoim problemie. Bywają pacjenci, którzy lepiej czują się przyjmując inny preparat zawierający sztuczną tyroksynę – Letrox.

Jeśli okaże się, że w badaniach nie ma nieprawidłowości, można również rozważyć psychosomatyczne przyczyny opisywanych przez Panią dolegliwości. Zdarza się, że organizm obciążony nadmiernym stresem, którego nie umiemy odreagować, reaguje silnym zmęczeniem. Wówczas pomocna będzie rozmowa z psychologiem.

Pozdrawiam Pana ciepło i życzę powrotu do pełni sił.

Zapraszam do zapoznania się z artykułami poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/ciagle-zmeczene

https://portal.abczdrowie.pl/jak-leczy-sie-przewlekle-zmeczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.