Co robić z tym silnym uczuciem zmęczenia?

Witam. Tu mężczyzna 30 lat. Od kilku lat borykam się ze zmęczeniem, które bagatelizowałem. Niestety, w tym roku znacznie mi się pogorszyło. Każdego dnia jestem zmęczony, mam częste bóle głowy, czerwone kreski na oczach, a do tego ciężko jest mi się na czymś skupić. Czasami czuję kłucie w okolicach serca. Mam wrażenie, jakby mój organizm funkcjonował na bardzo głębokiej rezerwie. Do tego mam też słabe krążenie krwi (prawdopodobnie dziedziczne, mama też tak ma). Moje ręce i stopy często są zimne. Co robić?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Przewlekłe zmęczenie to często bagatelizowany problem, z czasem jednak staje się coraz bardziej uciążliwy i utrudnia codzienność. Niestety objaw ten może być spowodowany przez wiele różnorodnych schorzeń, nieprawidłowości w działaniu narządów, całych układów organizmu. Diagnoza lub nawet jej próba nie jest możliwa na odległość, na podstawie krótkiego opisu.

Różne możliwe źródła tego stanu rzeczy to: niedokrwistość, zaburzenia w pracy tarczycy, inne problemy hormonalne, choroby przewlekłe, skutki uboczne przyjmowanych na stałe leków, zakażenia wirusowe, bakteryjne.

Sugeruję udanie się do lekarza pierwszego kontaktu i wykonanie badań, które potwierdzą lub wykluczą trop do dalszej diagnostyki. Należy wykonać morfologię krwi oraz próby nerkowe i wątrobowe, CRP, oznaczyć poziom elektrolitów, żelaza i ferrytyny, glukozy, hormonów: TSH, FT3, FT4, kwasu foliowego, B12, krzywą cukrową, badanie EKG.

Po wykonaniu badań, na podstawie wyników prawdopodobnie lekarz zaleci dalsze postępowanie, pogłębioną diagnostykę w którymś z kierunków lub wizytę u specjalisty.

W razie gdyby badania medyczne nie wykazały żadnych nieprawidłowości, można również rozważyć psychosomatyczną przyczynę dolegliwości. Bywa, że problemy natury psychicznej obciążają organizm na tyle mocno, że manifestuje się to silnym zmęczeniem. Wówczas potrzebna byłaby rozmowa z psychologiem i/lub psychiatrą.

Pozdrawiam Pana ciepło i życzę powrotu do pełni sił.

Zapraszam do zapoznania się z artykułami poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/ciagle-zmeczene

https://portal.abczdrowie.pl/jak-leczy-sie-przewlekle-zmeczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.