Co robić z bólami mięśni i zmęczeniem?

Dzień dobry, od dłuższego czasu odczuwam silne zmęczenie, ból mięśni i mam objawy depresyjne, psychiatra natomiast wykluczył depresje. Zrobiłam badania krwi, wszystkie wyniki są w granicach normy, zarówno morfologia jak i próby tarczycy i wątrobowe. Natomiast poziom witaminy D3 jest na poziomie 4,8 ng/ml a poziom witaminy B12 to 113 pg/ml. Czy przy takich wartościach wystarczy suplementacja czy konieczne jest wdrożenie innego leczenia bądź przeprowadzenie innych badań? Dodam, że nie stosuje żadnej diety, jem mięso, nabiał.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Zmęczenie, ból mięśni, do tego trudności natury psychicznej – wyobrażam sobie, że to mocno niekomfortowe doświadczenie. Dobrze byłoby jak najszybciej dowiedzieć się, jakie są przyczyny tego stanu rzeczy.

Niestety, wymienione objawy są bardzo niespecyficzne, co oznacza, że źródło może leżeć w wielu różnorodnych problemach zdrowotnych. Trudno nawet zasugerować, co jest przyczyną dolegliwości na odległość. Czy cierpi Pani na jakieś inne choroby przewlekłe? Czy przyjmuje stałe leki, na co chorowała Pani w przeszłości?

Wszystkie te informacje, wraz z wynikami badań dopiero dają pełny obraz całości. Proponuję, by w tej sytuacji udała się Pani do lekarza pierwszego kontaktu. Oprócz badań, które już zostały wykonane, można byłoby również oznaczyć poziom żelaza i ferrytyny. Anemia bywa częstym powodem przemęczenia i senności.

Lekarz rodzinny powinien zaproponować Pani dalszą diagnostykę lub skierować do innego specjalisty np. diabetologa, endokrynologa, ginekologa, kardiologa itd. Podczas wizyty należałoby również omówić niskie wyniki D3 oraz B12. Poziom B12 poniżej 200 pg/ml jest już uważany za niedobór. Objawy niedokrwistości, jak zmęczenie, ogólne osłabienie oraz ze strony układu nerwowego – problemy z pamięcią, rozdrażnienie, bóle głowy mogą wynikać z niedoborów tej witaminy. Depresja (objawy depresyjne) również może mieć związek z B12 – ma na to wpływ podwyższenie poziomu homocysteiny.

Brak odnalezienia konkretnej przyczyny medycznej może sugerować podłoże psychosomatyczne. Nie musi być to depresja, ale inne trudności psychiczne. Być może warto omówić je również z psychologiem, który oceni, jak wiele stresu doświadcza Pani w codzienności i czy schematy reagowania, którymi się Pani kieruje nie są wyczerpujące.

Proponuję omówić suplementację brakujących w organizmie witamin z lekarzem rodzinnym, który weźmie pod uwagę Pani indywidualną sytuację.

Pozdrawiam ciepło i życzę szybkiego powrotu do równowagi.

Zachęcam również do lektury poniższych tekstów:

https://portal.abczdrowie.pl/niedobor-witaminy-d3

https://portal.abczdrowie.pl/ostroznie-z-suplementacja-nadmiar-tej-witaminy-moze-prowadzic-do-nieodwracalnego-uszkodzenia-nerek

https://portal.abczdrowie.pl/witamina-b12

https://portal.abczdrowie.pl/niedobor-witaminy-b12

https://portal.abczdrowie.pl/ciagle-zmeczene

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.