Jakie suplementy mam stosować w tej sytuacji?

Dzień dobry, Od 6 miescięcy mam silny ból mięśni i stawów, zmęczenie, senność mimo że śpię 9-10 h, ogólne osłabienie, problemy z pamięcią i koncentracją, łuszcząca się skóra, wypadanie włosów. Wyniki badań: morfologia w porządku, wit. D - 39 ng/Ml, wit. B12 - 413, ferrytyna - 13, kortyzol - 17 ug/dL, glukoza - 93 mg/dL, tsh - 3,342 µlU/ml, ft3 - 3,68 pg/mL , ft4 - 1,03 ng/dL. Co powinnam zacząć suplementować na podstawie tych wyników? Czy żelazo? A jak tak to w jakich dawkach?
KOBIETA, 24 LAT około miesiąca temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Opisane przez Panią objawy, takie jak silny ból mięśni i stawów, zmęczenie czy problemy z koncentracją, mogą być naprawdę uciążliwe, a ich przyczyna bywa niejednokrotnie wieloczynnikowa.

Ferrytyna na poziomie 13 jest dość niska i wskazuje na niedobór żelaza, co może być przyczyną Pani zmęczenia i osłabienia. Suplementacja żelaza wydaje się być uzasadniona. Zazwyczaj zalecane są formy dobrze przyswajalne, takie jak żelazo dwuwartościowe (ferro). Dawka jest zazwyczaj ustalana indywidualnie, ale standardowe dawki to około 20-100 mg żelaza dziennie. Zawsze warto jednak skonsultować tę kwestię z lekarzem lub farmaceutą, który pomoże dobrać odpowiednią formę i dawkowanie.

Dodatkowo, choć poziom witaminy D i witaminy B12 mieści się w normie, warto rozważyć ich suplementację, jeśli występują symptomy niedoborów lub styl życia i dieta mogą nie zapewniać odpowiedniej ilości tych witamin. Witamina D jest szczególnie ważna dla zdrowia kości i ogólnej odporności, a B12 dla funkcji nerwowych i produkcji czerwonych krwinek.

Ponieważ problem jest wielowymiarowy, może warto byłoby również zastanowić się nad konsultacją z dietetykiem, który pomoże zoptymalizować dietę pod kątem potrzebnych składników odżywczych, a na pewno z lekarzem rodzinnym, który mógłby ocenić, czy nie ma innych, głębszych przyczyn Pani dolegliwości. Dla przykładu, być może warto byłoby zbadać funkcjonowanie Pani tarczycy, zaczynając od sprawdzenia poziomu hormonów TSH (tyreotropina) oraz fT3 i fT4.

Zachęcam Panią do zapoznania się z informacjami w artykułach, które wymieniam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/ferrytyna

https://portal.abczdrowie.pl/wypadaja-ci-wlosy-i-jestes-chronicznie-zmeczona-to-moze-byc-niski-poziom-zelaza-i-ferrytyny

https://portal.abczdrowie.pl/niedokrwistosc-z-niedoboru-witaminy-b12

https://portal.abczdrowie.pl/cierpisz-na-nadmierne-przemeczenie-to-moze-byc-niedoczynnosc-tarczycy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.